statystyki

Pracownik musi znać przyczyny wypowiedzenia zmieniającego

autor: Paulina Szewioła14.12.2017, 20:00
prawo, biznes, dokument

Sąd I instancji stwierdził, że teatr popełnił błąd, konstruując kwestionowane pismo – przyczyna wypowiedzenia została w nim określona zbyt ogólnie.źródło: ShutterStock

Osoba, której wypowiada się warunki pracy i przenosi na nowe stanowisko, ma prawo wiedzieć, jakimi kryteriami kierował się pracodawca, podejmując taką decyzję –stwierdził w niedawnym orzeczeniu poznański sąd okręgowy.

Sprawa dotyczy kobiety, która była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku specjalisty ds. kadr w teatrze. Do zakresu jej obowiązków należało zajmowanie się całokształtem spraw pracowniczych tej jednostki. Funkcję pełniła do czasu, kiedy rozpoczął się okres jej usprawiedliwionej nieobecności w pracy związany z macierzyństwem. W trakcie absencji zastępowała ją nowo zatrudniona pracownica. W międzyczasie zapadła też decyzja o zwiększeniu zatrudnienia w dziale marketingu teatru o stanowisko referenta ds. organizacji widowni.

Dyrekcja placówki przeanalizowała strukturę zatrudnienia, potrzeby kadrowe oraz porównała kompetencje powódki oraz osoby, która ją zastępowała i postanowiła powierzyć obowiązki marketingowe tej pierwszej, a na stanowisku specjalisty ds. kadr pozostawić nową pracownicę.

Kobieta o planowanych zmianach dowiedziała się podczas rozmowy z przełożonym, który wręczył jej pisemne wypowiedzenie zmieniające warunki pracy. Dokument zawierał stosowne pouczenia o możliwości złożenia oświadczenia o odmowie ich przyjęcia oraz prawie odwołania się do sądu pracy. Jako uzasadnienie wypowiedzenia zmieniającego teatr wskazał na „przyczynę organizacyjno-ekonomiczną leżącą po stronie pracodawcy”, która uniemożliwiała dalsze zatrudnienie pracownicy na dotychczasowych warunkach. Wskazał jednocześnie, że proponuje jej pracę na nowym stanowisku.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane