statystyki

Program „Za życiem” to też zmiany w prawie pracy. Ułatwienia dla pracowników, ale już nie dla firm

autor: Marta Macyszyn, Wojciech Zając16.11.2017, 09:16; Aktualizacja: 16.11.2017, 10:03
Rodzice dzieci niepełnosprawnych będą mogli także korzystać częściej z elastycznych form organizacji czasu pracy.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych będą mogli także korzystać częściej z elastycznych form organizacji czasu pracy.źródło: ShutterStock

Projektowane przepisy mają pozwolić rodzicom dzieci niepełnosprawnych na bardziej elastyczną pracę. Są jednak wątpliwości, czy i jak będą musieli udowadniać sytuację rodzinną i zdrowotną.

3 października 2017 r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej zgłosił projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, mający realizować program „Za życiem”. Zakłada on m.in. zmianę przepisów kodeksu pracy w zakresie wykonywania pracy w formie telepracy oraz możliwości korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy przez rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Postulowana inicjatywa jest jak najbardziej słuszna i pożądana przez pracowników – rodziców dzieci niepełnosprawnych. W zaproponowanych rozwiązaniach pojawiają się jednak pewne kwestie, które, jak się wydaje, nie zostały uregulowane w sposób pełny i kompleksowy – co w praktyce może okazać się problematyczne. Wymagałyby one rozważenia już na obecnym etapie prac legislacyjnych. Pracodawcy obawiają się bowiem, że właśnie przez luki w tych regulacjach nowe uprawnienia mogą być nadużywane, zaś pracownicy – rodzice dzieci niepełnosprawnych, że będą gorzej odbierani na rynku pracy. W szczególności jako osoby o mniejszej dyspozycyjności i efektywności w pracy.

Nowa telepraca i nie tylko

Zgodnie z projektem wykonywanie pracy w formie telepracy ma być dopuszczalne także na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, niezależnie od zawarcia przez pracodawcę z reprezentacją załogi porozumienia określającego warunki stosowania telepracy albo wskazania ich przez pracodawcę w regulaminie. Zmiany w tym zakresie adresowane są do wszystkich pracowników, zaś wniosek jest co do zasady niewiążący dla pracodawcy. Jednakże swoboda decyzyjna pracodawcy zostanie ograniczona w niektórych przypadkach. Będzie tak np. w razie wniosku pracownika – rodzica dziecka z ciężkim upośledzeniem lub chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, oraz dziecka niepełnosprawnego lub ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • aedsfcx(2017-11-17 16:08) Zgłoś naruszenie 20

    Uwierzę w program "za życiem", gdy każdy pisowiec zaadoptuje "szczęśliwe" dziecko, lub przynajmniej będzie opłacać jego wszystkie potrzeby u wybranej rodziny.

    Odpowiedz
  • goja(2017-11-16 22:21) Zgłoś naruszenie 10

    nie potrzeba zmian w przepisach tylko w mentalności pracodawców a ta nie zmieni się za 50 lat ... ci ludzie nadal nie mają pojęcia o zarządzaniu personelem i że pracownik nie jest niewolnikiem i że ma prawo aby godzić życie prywatne z życiem zawodowym niekoniecznie po godz 20 jak dzieci już w łózkach...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane