statystyki

Program „Za życiem” to też zmiany w prawie pracy. Ułatwienia dla pracowników, ale już nie dla firm

autor: Marta Macyszyn, Wojciech Zając16.11.2017, 09:16; Aktualizacja: 16.11.2017, 10:03
Rodzice dzieci niepełnosprawnych będą mogli także korzystać częściej z elastycznych form organizacji czasu pracy.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych będą mogli także korzystać częściej z elastycznych form organizacji czasu pracy.źródło: ShutterStock

Projektowane przepisy mają pozwolić rodzicom dzieci niepełnosprawnych na bardziej elastyczną pracę. Są jednak wątpliwości, czy i jak będą musieli udowadniać sytuację rodzinną i zdrowotną.

3 października 2017 r. minister rodziny, pracy i polityki społecznej zgłosił projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw, mający realizować program „Za życiem”. Zakłada on m.in. zmianę przepisów kodeksu pracy w zakresie wykonywania pracy w formie telepracy oraz możliwości korzystania z elastycznych form organizacji czasu pracy przez rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Postulowana inicjatywa jest jak najbardziej słuszna i pożądana przez pracowników – rodziców dzieci niepełnosprawnych. W zaproponowanych rozwiązaniach pojawiają się jednak pewne kwestie, które, jak się wydaje, nie zostały uregulowane w sposób pełny i kompleksowy – co w praktyce może okazać się problematyczne. Wymagałyby one rozważenia już na obecnym etapie prac legislacyjnych. Pracodawcy obawiają się bowiem, że właśnie przez luki w tych regulacjach nowe uprawnienia mogą być nadużywane, zaś pracownicy – rodzice dzieci niepełnosprawnych, że będą gorzej odbierani na rynku pracy. W szczególności jako osoby o mniejszej dyspozycyjności i efektywności w pracy.

Nowa telepraca i nie tylko

Zgodnie z projektem wykonywanie pracy w formie telepracy ma być dopuszczalne także na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, niezależnie od zawarcia przez pracodawcę z reprezentacją załogi porozumienia określającego warunki stosowania telepracy albo wskazania ich przez pracodawcę w regulaminie. Zmiany w tym zakresie adresowane są do wszystkich pracowników, zaś wniosek jest co do zasady niewiążący dla pracodawcy. Jednakże swoboda decyzyjna pracodawcy zostanie ograniczona w niektórych przypadkach. Będzie tak np. w razie wniosku pracownika – rodzica dziecka z ciężkim upośledzeniem lub chorobą zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, oraz dziecka niepełnosprawnego lub ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • aedsfcx(2017-11-17 16:08) Zgłoś naruszenie 20

    Uwierzę w program "za życiem", gdy każdy pisowiec zaadoptuje "szczęśliwe" dziecko, lub przynajmniej będzie opłacać jego wszystkie potrzeby u wybranej rodziny.

    Odpowiedz
  • goja(2017-11-16 22:21) Zgłoś naruszenie 10

    nie potrzeba zmian w przepisach tylko w mentalności pracodawców a ta nie zmieni się za 50 lat ... ci ludzie nadal nie mają pojęcia o zarządzaniu personelem i że pracownik nie jest niewolnikiem i że ma prawo aby godzić życie prywatne z życiem zawodowym niekoniecznie po godz 20 jak dzieci już w łózkach...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane