Pracodawcy muszą sobie radzić nie tylko z brakami kadrowymi. Również z nowymi przepisami, które uderzą głównie w branżę rolniczą, ogrodniczą oraz turystyczną.Takie wnioski płyną z wczorajszej konferencji zorganizowanej przez firmę doradczą Deloitte.
– Poza granicami przebywa obecnie rekordowa liczba Polaków. Fala emigracji nie przystopowała, a jej poziom będzie się utrzymywał – mówi Piotr Arak, analityk z Deloitte.
Co więcej, nasila się bardzo niekorzystny trend. Polacy przywiązują się do zagranicznych rynków pracy i częściej zostają tam na stałe.
Coraz mniej są też związani z ojczyzną, o czym świadczy chociażby liczba transferów pieniężnych od Polaków mieszkających za granicą. Zwykle było to powyżej 4 mld zł (np. 4,2 mld zł za IV kw. 2016 r.). Teraz transfer spadł poniżej tej kwoty.
– Polska będzie miała problem z niedoborami kadrowymi. Populacja naszego kraju spadnie z 38 mln osób do ok. 29 mln. Zabraknie ok. 4,5 mln pracowników – dodaje Arak.
Sytuację ratują Ukraińcy, którzy coraz chętniej przyjeżdżają do Polski. Jednak zdaniem pracodawców rząd rzuca firmom kolejne kłody pod nogi.
Coraz bardziej brakuje rąk do pracy. Ratują nas Ukraińcy / Dziennik Gazeta Prawna
– Już 1 stycznia 2018 r. zaczną obowiązywać nowe zasady zatrudniania cudzoziemców – mówi Arak.
Chodzi o nowelizację z 20 lipca 2017 r. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. poz. 1543). Wprowadzi ona nowy typ zezwolenia – na pracę sezonową. Będą musieli korzystać z nich pracodawcy z branży rolniczej, ogrodniczej i turystycznej. Jego uzyskanie będzie bardziej skomplikowane niż rejestracja np. oświadczenia o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, na podstawie którego firmy mogą teraz powierzyć krótkoterminowe prace osobom z jednego z sześciu państw – Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji. Procedura rozłożona jest na dwa etapy. Po pierwsze, pracodawca będzie zobowiązany do uzyskania zaświadczenia o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej. Następnie po uzyskaniu wizy przez obcokrajowca konieczne będzie dostarczenie do urzędu dokumentu legalizującego pobyt wraz z informacją o adresie zamieszkania. Dopiero po dopełnieniu tego wymogu zostanie wydane zezwolenie na pracę sezonową. Teraz w przypadku oświadczeń wystarczy rejestracja.