statystyki

Zwolnienie lekarskie nie zaciera przewinień wypowiedzenia

autor: Michał Culepa16.10.2017, 18:00
– Błędnie przyjęto, że przyczyny wypowiedzenia się zdezaktualizowały – stwierdził sąd.

– Błędnie przyjęto, że przyczyny wypowiedzenia się zdezaktualizowały – stwierdził sąd.źródło: ShutterStock

Długotrwała choroba nie sprawia, że przyczyny wypowiedzenia staną się nieaktualne z powodu upływu czasu – orzekł SN.

Sprawa dotyczyła zwolnionej pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uważała ona, że wręczone jej wypowiedzenie jest bezzasadne i niezgodne z prawem. Dlatego domagała się przywrócenia do pracy.

Kobieta przepracowała w dziekanacie jednego z wydziałów „Jagiellonki” blisko 30 lat. Kilka lat temu zaczęły pojawiać się skargi – zarówno ze strony studentów, jak i innych pracowników naukowych. Pracownica miała zachowywać się arogancko, nie wykonywać swoich obowiązków. Dochodziło nawet do przypadków kwestionowania decyzji dziekana wydziału i to w obecności studentów. Sytuacja stała się na tyle trudna, że w kwietniu 2013 r. nałożono na kobietę karę porządkową nagany, ale po jej sprzeciwie została anulowana. Jedną z przyczyn cofnięcia kary była rozmowa dyscyplinująca, jaką odbył z pracownicą kanclerz Uniwersytetu. Zakończyła się ona ostrzeżeniem, że w razie dalszych skarg i problemów pracownica zostanie zwolniona. Początkowo podwładna zastosowała się do uwag. We wrześniu 2013 r. znów pojawiły się skargi. W tej sytuacji pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu kobiety z pracy za wypowiedzeniem. Jednak dokumentu nie udało się jej wręczyć, gdyż pracownica nagle zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim do marca 2014 r.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane