statystyki

Rynek pracy rozgrzany jak piec

autor: Łukasz Wilkowicz19.09.2017, 07:58; Aktualizacja: 19.09.2017, 11:34
Zdaniem wielu analityków w sierpniu przyspieszenie w płacach wcale się nie zakończyło.

Zdaniem wielu analityków w sierpniu przyspieszenie w płacach wcale się nie zakończyło.źródło: ShutterStock

Średnia płaca ostro idzie w górę. To bez wątpienia dobra wiadomość dla gospodarki. Ale niewykluczone, że będziemy musieli zapłacić za to wyższymi odsetkami od kredytów.

W sierpniu 2017 r. nastąpiła największa zwyżka realnego funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw od września 2008 r. (wówczas podskoczył on o ponad 10 proc.). Dane opublikowane w poniedziałek przez Główny Urząd Statystyczny nie pozostawiają wątpliwości: nasz rynek pracy jest w najlepszej kondycji od wybuchu kryzysu finansowego, czyli od dziewięciu lat. Średnia płaca była o 4,7 proc. większa niż rok wcześniej (już po uwzględnieniu inflacji), a zatrudnienie podskoczyło o 4,6 proc. W sumie dało to niemal 9,6-proc. realny wzrost funduszu płac. To dobra wiadomość z punktu widzenia perspektyw wzrostu gospodarczego. Konsumenci mają pieniądze, by zwiększać wydatki i pompować popyt. Choć sektor przedsiębiorstw to tylko wycinek gospodarki, to jednak istotny: obejmuje firmy niefinansowe, zatrudniające co najmniej 10 osób.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane