statystyki

Działalność gospodarcza: Najpierw wniosek o zasiłek, później urlop rodzicielski

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska11.08.2017, 07:00
Przedsiębiorcy chcący skorzystać z prawa do należnych im świadczeń nie poddają się łatwo.

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z prawa do należnych im świadczeń nie poddają się łatwo.źródło: ShutterStock

Jeśli przedsiębiorca odwróci tę kolejność, ZUS odmówi mu świadczenia. Z ustawy zasiłkowej to nie wynika, dodatkowe warunki wprowadzają wyjątkowo przepisy wykonawcze.

Możliwość przejścia na płatny urlop rodzicielski po urlopie macierzyńskim istnieje już od dłuższego czasu. Nie wszyscy rodzice pamiętają jednak, że aby skorzystać w tym czasie ze świadczeń z ZUS, trzeba dopełnić pewnych obowiązków. Widać to szczególnie na przykładzie urlopu rodzicielskiego. Nierzadko chcące z niego skorzystać prowadzące działalność gospodarczą mamy bywają niemile zaskoczone, gdy ZUS odmawia im wypłaty zasiłku, argumentując to zbyt późnym złożeniem wniosku. Jak się okazuje, wystarczy spóźnić się trochę z jego złożeniem, aby stracić należne pieniądze.

Termin określony w rozporządzeniu

Warunkiem przyznania pracownikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, niezależnie od tego, który rodzic dziecka występuje o jego wypłatę, jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie takiego urlopu. Natomiast w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, wymagane jest jednak złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku (a więc urlopu). Mówi o tym par. 22 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (dalej: rozporządzenie). Wskazuje on dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu za okres urlopu rodzicielskiego. Właśnie jednym z takich dokumentów jest wniosek ubezpieczonego w formie papierowej lub w postaci dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą zakładu złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Jeśli ZUS po złożeniu wniosku o wypłatę zasiłku, nazwijmy go rodzicielskim, ustali, że wniosek został złożony po rozpoczęciu z korzystania z tego urlopu, najpewniej odmówi wnioskodawcy wypłaty świadczenia.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane