statystyki

Kazus supermarketów: Czy firmy mogą ograniczać urlopy podczas wakacji?

autor: Karolina Topolska01.06.2017, 10:30; Aktualizacja: 01.06.2017, 11:15
książka, wakacje

Eksperci nie mają też wątpliwości co do tego, że zatrudniający nie może żądać podania na początku roku daty wykorzystania czasu wolnego na opiekę nad dzieckiemźródło: ShutterStock

Sieci handlowe, udzielając wolnego, przewidują liczne obostrzenia. I choć generalny zakaz odpoczynku jest nielegalny, to firmy i tak znajdują sposoby na zatrzymanie podwładnego w pracy podczas wakacji.

O tym, że duże sieci handlowe są obecnie niechętne urlopującym się pracownikom, pisaliśmy już na białych stronach DGP 23 maja („Wielka ucieczka pracowników supermarketów” – nr 98). Wszystko przez niedobory kadrowe. Wskazywaliśmy wówczas na praktyki w udzielaniu urlopów, które budzą wiele wątpliwości. Np. w sklepach Biedronki na Pomorzu urlop podczas wakacji można wziąć tylko na tydzień. Z kolei pracownicy Auchan mają ograniczoną możliwość samodzielnego wskazania terminu urlopu, gdyż wymusza się na nich wykorzystywanie wolnego na bieżąco i w efekcie w okresie letnim brakuje im wolnych dni na odpoczynek. Co więcej, utrudnienia dotyczą też zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin. A wszystko dlatego, że w Auchan ich datę trzeba określić już na początku roku.

Choć urlop jest niewątpliwie prawem pracownika, nie jest ono zupełnie niezależne od woli zatrudniającego. W kontekście powyższych działań sieci handlowych zapytaliśmy ekspertów, ile pracodawcy wolno w tym zakresie, a co jest już niedopuszczalne.

W OBLICZU ZAKAZU

W pierwszej kolejności pojawia się pytanie, czy firma może zarządzić, że nie udziela urlopów wypoczynkowych przez pewien czas. Wbrew pozorom prawnicy uznają to za dopuszczalne – ale pod pewnymi warunkami.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane