statystyki

Kazus supermarketów: Czy firmy mogą ograniczać urlopy podczas wakacji?

autor: Karolina Topolska01.06.2017, 10:30; Aktualizacja: 01.06.2017, 11:15
książka, wakacje

Eksperci nie mają też wątpliwości co do tego, że zatrudniający nie może żądać podania na początku roku daty wykorzystania czasu wolnego na opiekę nad dzieckiemźródło: ShutterStock

Sieci handlowe, udzielając wolnego, przewidują liczne obostrzenia. I choć generalny zakaz odpoczynku jest nielegalny, to firmy i tak znajdują sposoby na zatrzymanie podwładnego w pracy podczas wakacji.

O tym, że duże sieci handlowe są obecnie niechętne urlopującym się pracownikom, pisaliśmy już na białych stronach DGP 23 maja („Wielka ucieczka pracowników supermarketów” – nr 98). Wszystko przez niedobory kadrowe. Wskazywaliśmy wówczas na praktyki w udzielaniu urlopów, które budzą wiele wątpliwości. Np. w sklepach Biedronki na Pomorzu urlop podczas wakacji można wziąć tylko na tydzień. Z kolei pracownicy Auchan mają ograniczoną możliwość samodzielnego wskazania terminu urlopu, gdyż wymusza się na nich wykorzystywanie wolnego na bieżąco i w efekcie w okresie letnim brakuje im wolnych dni na odpoczynek. Co więcej, utrudnienia dotyczą też zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w wymiarze dwóch dni lub 16 godzin. A wszystko dlatego, że w Auchan ich datę trzeba określić już na początku roku.

Choć urlop jest niewątpliwie prawem pracownika, nie jest ono zupełnie niezależne od woli zatrudniającego. W kontekście powyższych działań sieci handlowych zapytaliśmy ekspertów, ile pracodawcy wolno w tym zakresie, a co jest już niedopuszczalne.

W OBLICZU ZAKAZU

W pierwszej kolejności pojawia się pytanie, czy firma może zarządzić, że nie udziela urlopów wypoczynkowych przez pewien czas. Wbrew pozorom prawnicy uznają to za dopuszczalne – ale pod pewnymi warunkami.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane