statystyki

Szkoła językowa musi oddać zapłatę za niewykorzystane lekcje

autor: Małgorzata Raczkowska09.10.2015, 17:30
język angielski

Zatrzymanie całej kwoty jest niezgodne z prawemźródło: ShutterStock

Zapisałam się na kurs języka angielskiego w sąsiedniej miejscowości. Niestety, po dwóch tygodniach doznałam wypadku i ze względu na rekonwalescencję i kłopoty z dojazdem nie będę mogła uczestniczyć w zajęciach. Poprosiłam o zwrot pieniędzy (opłaciłam cały semestr z góry). Jednak odpowiedziano mi, że nikt mi ich nie odda. Sekretarka, z którą rozmawiałam, pokazała mi odpowiedni punkt w umowie. Czy skoro przerwałam kurs z przyczyn losowych, zwrot opłaty mi się nie należy – pyta pani Katarzyna z Wielkopolski.

Coraz rzadziej, ale jeszcze ciągle się zdarza, że niektóre szkoły językowe odmawiają zwrotu wpłaconych tytułem opłaty za kurs pieniędzy w razie rezygnacji klientów z dalszej nauki z przyczyn losowych. Nie jest to prawidłowa praktyka, bo pozostaje w sprzeczności z kodeksem cywilnym, który nakazuje zwrócenie konsumentowi zapłaty za świadczenie niespełnione w całości lub w części, jeśli zrezygnuje on z zawarcia umowy lub jej wykonania. A zapisy przeciwne z tym twierdzeniem uznaje się za niedozwolone. Uzasadnione jest jedynie potrącanie kosztów poniesionych przez szkołę językową w związku z organizacją kursu oraz opłatę za zajęcia, w których kursant uczestniczył. Zatrzymanie całej kwoty jest niezgodne z prawem.

Mod słuchacza opłacającego kurs w ratach żądają kontynuacji wpłat, mimo że zrezygnował on z edukacji. Tę praktykę skrytykował w wyroku z 15 stimo to niektóre szkoły posuwają się w swych żądaniach jeszcze dalej: zdarza się na przykład, że ycznia 2009 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sygn. akt XVII Amc 12/08), uznając, że niedozwoloną klauzulą umowną jest zapis: „rezygnacja z kursu nie oznacza ustania obowiązku wpłat za szkolenie zgodnie z podpisaną umową”. Taki wyrok oznacza, że słuchacz kursu językowego, który przerwał go z przyczyn losowych, nie ma obowiązku płacić kolejnych rat.


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane