Spółdzielnie, prywatne firmy i urzędy są zobowiązane do ochrony powierzonych im danych osobowych. Udostępnianie ich osobom nieupoważnionym to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności.
Reklama

Czy bank może wysyłać e-maile

Mój bank bez przerwy przesyła mi oferty handlowe na skrzynkę e-mailową. Zgodziłem się na to w umowie. Czy muszę teraz zgadzać się na przesyłanie ofert przez cały czas jej trwania?

Czy muszę zarejestrować bazę z danymi klientów

Prowadzę mały sklep z częściami samochodowymi. W związku z działalnością stworzyłem własną bazę klientów zawierającą ich dane do faktur. Czy mam obowiązek rejestracji zbioru danych osobowych?

Czy mogę się sprzeciwić wykorzystaniu danych

Niemal codziennie otrzymuję przesyłki reklamowe adresowane do mnie. Nie chcę, by więcej trafiały do mojej skrzynki. Czy w razie wystosowania sprzeciwu do nadawcy musi on zaprzestać przesyłania reklam?

Czy pracodawca może publikować dane pracowników

Jestem zatrudniona w urzędzie miasta. Nie podoba mi się to, że moje dane osobowe zostały zamieszczone na stronie urzędu bez wcześniejszej konsultacji ze mną. Czy pracodawca ma prawo publikować dane pracowników, jak imiona, nazwiska, stanowiska, dokładne miejsce pracy, bez ich zgody?

Czy portal może przechowywać moje dane

Wykasowałem swój profil ze znanego portalu społecznościowego. Ostatnio dowiedziałem się jednak, że w dalszym ciągu dysponuje on moimi danymi osobowymi i może je wykorzystywać. Czy jest to dopuszczalne?

Czy kawiarenka musi chronić IP komputera

Podczas wizyt w kawiarence internetowej korzystam z określonego komputera. Na miejscu jest monitoring, który umożliwia moją identyfikację. Czy w takiej sytuacji IP komputera, z którego korzystam, jest prawnie chronione?

Czy sąd może ujawnić dane osób trzecich

W postępowaniu przed sądem przeprowadzono dowody z dokumentów zawierających dane osób niebędących stronami w sprawie. Czy można ujawniać w ten sposób zastrzeżone informacje?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.