statystyki

Flaga wskaże konsumentowi, skąd pochodzą ziemniaki

autor: Dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska28.05.2019, 07:33; Aktualizacja: 28.05.2019, 07:33
Konsumenci zwracają coraz większą uwagę na pochodzenie żywności.

Konsumenci zwracają coraz większą uwagę na pochodzenie żywności.źródło: ShutterStock

Od 26 maja handlowcy muszą oznakować sprzedawane kartofle. Za brak informacji o kraju produkcji na wywieszce lub na opakowaniu grozi grzywna od 500 zł.

Konsumenci zwracają coraz większą uwagę na pochodzenie żywności. Jest to często dla nich równie istotne, jak cena produktu czy jego wartość odżywcza. Za tą potrzebą stara się podążać także prawodawca unijny, który raz po raz rozszerza obowiązki informacyjne producentów w tym zakresie.

Regulacje unijne i krajowe

Obecnie, zgodnie z przepisami unijnymi, obowiązek deklaracji pochodzenia dotyczy tylko wybranych grup produktów: wołowiny, produktów z wołowiny, świeżego, schłodzonego lub zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz oraz z drobiu, oliwy z oliwek czy świeżych owoców i warzyw. Od 1 kwietnia 2020 r. w niektórych przypadkach trzeba będzie także podawać informację o kraju lub miejscu pochodzenia podstawowego składnika danego produktu spożywczego.

Niektóre państwa członkowskie UE przewidują też szczególne regulacje krajowe. We Włoszech np. został wprowadzony obowiązek podawania konsumentom informacji na temat tego, skąd pochodzi nabywany przez nich ryż czy mąka, z której został wyprodukowany makaron. W Hiszpanii zaś należy poinformować o pochodzeniu mleka.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane