statystyki

Wyższe kary zapewnią klientom bezpieczniejsze kosmetyki

21.11.2018, 07:20; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:26
Ustawodawca chce przy okazji utworzyć ośrodek informacji o produktach kosmetycznych.

Ustawodawca chce przy okazji utworzyć ośrodek informacji o produktach kosmetycznych.źródło: ShutterStock

Za naruszenie zasad przy produkcji, wprowadzaniu do obrotu i oznaczaniu kosmetyków będą grozić dotkliwe administracyjne kary pieniężne, a nie sankcje w rozumieniu prawa karnego i o wykroczeniach, które bardzo rzadko stosowano. To jedna z podstawowych zmian wynikających z podpisanej w poniedziałek przez prezydenta ustawy o produktach kosmetycznych.

– Wyższe kary mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa konsumentom i przyczynią się do eliminacji nieuczciwych przedsiębiorców z rynku – wskazuje dr Daria Wierzbińska, radca prawny w kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.

Przykłady? Za wytwarzanie produktu kosmetycznego bez zachowania zasad dobrej praktyki – kara do 50 tys. zł. Za wprowadzenie do obrotu produktu bez spełnienia wymogów dotyczących oceny bezpieczeństwa – do 100 tys. zł. Za nieprzechowanie dokumentacji produktu przez określony czas – do 30 tys. zł. A za wprowadzenie do obrotu produktu bez spełnienia wymogów dotyczących jego dokumentacji w ogóle – do 100 tys. zł.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane