statystyki

PIT 2015: Przychody ze zdjęć należy rozliczyć na PIT-36

autor: Mariusz Szulc22.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 22.02.2016, 10:46
Podatki

Pytanie zadał fotograf amator, który chciał odpłatnie zamieszczać swoje zdjęcia w internetowych bankach fotografii.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenia z tytułu udostępnienia amatorskich fotografii w internetowym banku zdjęć nie wykazuje się w zeznaniu rocznym PIT-37 – wyjaśnił dyrektor łódzkiej izby.

Pytanie zadał fotograf amator, który chciał odpłatnie zamieszczać swoje zdjęcia w internetowych bankach fotografii. W zamian za udzielenie licencji na dalsze ich wykorzystanie dostawałby stosowne wynagrodzenie (zgodnie z regulaminem danego banku). Uważał, że będzie to przychód z majątkowych praw autorskich i powinien je wykazać w zeznaniu rocznym PIT-37 w jego części C.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się z mężczyzną tylko częściowo. Potwierdził, że będą to przychody z majątkowych praw autorskich, a podatek od nich powinien być obliczony według skali (18 i 32 proc.). Istotne jednak jest to, że mężczyzna będzie je otrzymywał bez pośrednictwa płatnika, czyli podmiotu zobowiązanego do obliczenia, pobrania i wpłacenia daniny. Dlatego – jak stwierdził dyrektor izby – niewłaściwy jest w tym wypadku formularz PIT-37.


Pozostało jeszcze 20% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane