statystyki

Nie wszystkie ulgi podatkowe można odziedziczyć

autor: Mariusz Szulc09.02.2016, 19:00
PIT

Problemem są niejasne zasady dziedziczenia ulg.źródło: ShutterStock

Pan Wojciech znalazł się w nietypowej sytuacji. Jego ojciec sprzedał nieruchomość i planował zakup lokalu u dewelopera. Wydał już na ten cel uzyskane wcześniej pieniądze, zawarł umowę przedwstępną, ale zmarł, zanim sfinalizował wszystkie formalności. Jego syn objął spadek i zawarł ostateczną umowę. Teraz zastanawia się, czy może uniknąć PIT na podstawie ulgi mieszkaniowej. Czy jeśli jego zmarły ojciec miał prawo do innych preferencji, to można je dziedziczyć? Czy są w tym zakresie określone jakieś zasady – pyta czytelnik.

Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo w tej kwestii sprzeczne wyroki wydają nawet sądy administracyjne. W tym konkretnym przypadku fiskus najprawdopodobniej odmówi czytelnikowi prawa do ulgi. Nie oznacza to jednak, że powinien się poddawać, bo część sądów wydaje wyroki korzystne.

Problemem są niejasne zasady dziedziczenia ulg. Zgodnie z art. 97 ordynacji podatkowej odziedziczyć można tylko ulgi, które mają związek z interesami ekonomicznymi zmarłego. Określa się je jako „prawa majątkowe”. Spadkobierca może także przejąć uprawnienia niemajątkowe (np. prawo odwołania się od decyzji fiskusa), ale tylko związane z działalnością gospodarczą spadkodawcy. Musi jednak kontynuować działalność. Nie można za to dziedziczyć praw osobistych ściśle związanych z osobą zmarłego.

Żadne z tych pojęć nie ma jednej obowiązującej definicji, a Ministerstwo Finansów asekuruje się tym, że wystąpić mogą różne stany faktyczne. Jako przykłady dziedziczonych praw majątkowych podaje: prawo do wystąpienia o zwrot podatku lub jego nadpłatę, rozliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych, korzystania z ulg i premii inwestycyjnych. Resort zgodził się też w końcu, że można odziedziczyć prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane (pierwotnie wydawano odmienne interpretacje).

Fiskus nie zezwala jednak na dziedziczenie prawa do zwolnienia z akcyzy odziedziczonych samochodów. To uprawnienie osobiste, o które może zadbać tylko zmarły – wynika z prawomocnego wyroku WSA w Kielcach z 18 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Ke 54/13).


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane