statystyki

PIT 2014: Z jakich ulg można skorzystać?

autor: Przemysław Molik, Łukasz Zalewski30.03.2015, 09:19; Aktualizacja: 30.03.2015, 11:32
PIT

Podatnicy o niewielkich dochodach oraz ci wychowujący dzieci muszą zwrócić uwagę na nowy druk dotyczący ulgi prorodzinnej.źródło: ShutterStock

Podatnicy o niewielkich dochodach oraz ci wychowujący dzieci muszą zwrócić uwagę na nowy druk dotyczący ulgi prorodzinnej. A ten, kto sprzedał mieszkanie, tak jak dotychczas wykaże przychód ze zbycia nieruchomości.

Wydatki z tytułu użytkowania sieci internetowej poniesione przez podatnika w roku podatkowym mogą być odliczone od jego dochodu. Odliczenie przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata podatnik nie korzystał z tego odliczenia.

Odliczone mogą być kwoty faktycznie zapłacone, ale nie wyższe niż 760 zł w skali roku. Dowodem poniesienia wydatku są faktury czy rachunki.

Odliczone mogą być wydatki na użytkowanie internetu. Dochodu nie pomniejszają wydatki poniesione na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.

Z ulgi może skorzystać podatnik, który w 2014 r. poniósł wydatki z tytułu używania internetu, ale w poprzednich latach nie rozliczał ulgi albo korzystał z niej dotychczas tylko raz przy rozliczeniu za 2013 r.

Odliczone mogą być wydatki związane z użytkowaniem internetu niezależnie od miejsca, w którym podatnik z niego korzystał (ulga obejmuje wydatki na stałe łącze zainstalowane w mieszkaniu, internet bezprzewodowy, również ten dostępny w telefonie komórkowym, a także opłaty za korzystanie z sieci w kawiarence internetowej).

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. W ramach ulgi należy wyróżnić wydatki limitowe oraz nielimitowane.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane