Podatnik, który złoży roczne zeznanie, może je potem skorygować i wybrać inną organizację pożytku publicznego, którą chce obdarować 1 proc. PIT. W przypadku PIT-37, PIT-38 i PIT-36 takiej korekty można dokonać do końca czerwca br.

Naczelnicy urzędów skarbowych przekazują 1 proc. podatku OPP, jeżeli taka kwota wynika z zeznania złożonego w terminie albo z korekty dokonanej w ciągu miesiąca od upływu terminu dla rozliczenia. Warunkiem jest zapłata podatku należnego nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od terminu złożenia zeznania podatkowego. Rozliczający się na drukach PIT-37 i PIT-38 nie muszą się martwić o 1 proc. podatku. Jeżeli nie złożą tych zeznań w terminie, zeznanie przygotowane przez skarbówkę w ramach usługi Twój e-PIT zostanie automatycznie uznane za wysłane 30 kwietnia. Będzie w nim podana OPP wybrana rok wcześniej. Jeżeli podatnik będzie chciał ją zmienić, ma czas do końca czerwca na złożenie korekty i zmianę organizacji.
Inaczej jest w przypadku PIT-36, które skarbówka sporządza tylko podatnikom niebędącym przedsiębiorcami. Wypełniony formularz trzeba zaakceptować albo złożyć zeznanie samodzielnie. Nie stanie się to automatycznie. Trzeba więc pilnować terminu złożenia zeznania.
W przypadku emerytów w tym roku 1 proc. będzie automatycznie przekazany organizacji, którą wybrali oni rok wcześniej. Jeżeli tego nie zrobili, ale chcą w tym roku przekazać pieniądze:
  • – jeżeli otrzymali PIT-11A – muszą wypełnić i wysłać zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT,
  • – jeżeli otrzymali PIT-40A – mogą skorzystać z formularza PIT-OP.
Coraz więcej osób decyduje się na przekazanie 1 proc. PIT organizacjom pożytku publicznego. W ubiegłym roku (w rozliczeniu za 2019 r.) zdecydowało się na to 14,8 mln osób, rok wcześniej 14,5 mln, a dwa lata wcześniej 14,1 mln. Do OPP trafia też coraz więcej pieniędzy. W ubiegłym roku było to 907 mln zł – o 32,6 mln zł więcej niż rok wcześniej i o 143,1 mln zł więcej niż dwa lata temu. ©℗