Polacy zaoszczędzili 5,69 mld zł, rozliczając PIT za 2012 rok. Udało się to dzięki preferencjom podatkowym dla posiadających potomstwo.
Reklama
Jak Polacy korzystali z ulg w PIT za 2012 r. / Dziennik Gazeta Prawna
O ile w odniesieniu do lat 2009 – 2011 zsumowana wartość odliczeń związanych z ulgą na dzieci z roku na rok rosła (z 5,6 mld zł do 5,72 mld zł), o tyle teraz spadła. Sama kwota ulgi w tym okresie się nie zmieniała.

Korzyść nie dla wszystkich

W ocenie specjalistów zmiana trendu to efekt gorszej sytuacji gospodarczej: nie wszyscy podatnicy mogą skorzystać z preferencji, a przynajmniej nie w pełni. Po prostu mają zbyt niskie zarobki.
Potwierdza to Piotr Maksymiuk, ekspert podatkowy w Baker & McKenzie. – Mogę podać własny przykład. Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym 19 proc., więc nie mogę stosować ulgi prorodzinnej. Z kolei moja żona nie płaci aż tak wysokiego podatku, aby przy trójce dzieci w pełni ulgę wykorzystać – mówi.
Największy spadek, jeśli chodzi o wartość odliczeń z tego tytułu, miał miejsce w województwach śląskim (o 25 mln zł) i łódzkim (o 14 mln zł). Najbardziej zwiększyły się odpisy w woj. świętokrzyskim (o 11 mln zł) i woj. mazowieckim (o 6 mln zł).
Jeśli chodzi o odliczenia związane z ulgą internetową, to nie dysponujemy pełnymi danymi. Brakuje tych z województwa śląskiego. Jednak przedstawiciele tamtejszej izby skarbowej twierdzą, że i na jej terenie odpisy z tego tytułu były niższe niż przed rokiem. To uprawnia do wniosku, że spadły w skali całego kraju. Na Mazowszu spadek był najwyższy i wyniósł 15 mln zł.

Niższe ceny widoczne w zeznaniach

Jedną z przyczyn mogą być niższe ceny usług telekomunikacyjnych. Polacy mniej wydają na dostęp do sieci, a więc i mniejsze kwoty wpisują do zeznań podatkowych. – Internet tanieje – zapewnia Konrad Mróz z biura prasowego T-Mobile. – Sam płacę o połowę mniej niż jeszcze rok temu – dodaje.
Z kolei Tomasz Miłek, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, uważa, że swoje mogło też zrobić zamieszanie wokół ulgi internetowej. – Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianie zasad, jeśli chodzi o korzystanie z tej preferencji – wyjaśnia.
– Mogło być więc tak, że informacja wyprzedziła rzeczywistość i wiele osób, nie wchodząc w szczegóły, zakodowało sobie, że odliczenia już im nie przysługują – dodaje.
Wysokość ulg
Roczna kwota ulgi prorodzinnej, począwszy od rozliczeń PIT za 2009 r., jest stała i wynosi na każde dziecko 1112,04 zł (jej miesięczna wysokość – dla tych, którzy nie mogą z niej korzystać w odniesieniu do całego roku – wynosi 92,67 zł). Taką kwotę maksymalnie można też było odliczyć od podatku, składając zeznanie podatkowe za 2012 r. W rozliczeniach za 2013 r. kwota ulgi się zmieni. Ostatnia nowelizacja ustawy o PIT zwiększyła odliczenie o 50 proc. na trzecie dziecko i o 100 proc. na czwarte i każde kolejne dziecko. Oznacza to podwyższenie w tych przypadkach rocznej kwoty odliczenia odpowiednio do 1668,06 zł i 2224,08 zł (ulga na dwoje pierwszych dzieci pozostaje na dotychczasowym poziomie i wynosi 1112,04 zł na każde).
W ramach ulgi internetowej odliczyć można natomiast 760 zł. Limit w tej wysokości ma zastosowanie od początku obowiązywania preferencji (tj. od 2005 r.). Ulgę internetową odlicza się od podstawy opodatkowania.