Osoba, która wychowuje dziecko bez pomocy małżonka, może w rocznym zeznaniu określić podatek w podwójnej wysokości, obliczony od połowy dochodów. Pozwala to na spore oszczędności.

Czy ważna jest wysokość zarobków dziecka

Syn podatniczki pracował w wakacje w Austrii. Zarobił 2 tys. euro. Czy matka straci prawo do preferencyjnego rozliczenia?

Czy stan cywilny decyduje o statusie samotnego rodzica

Podatniczka ma dziecko z poprzedniego związku. Obecnie żyje w drugim, nieformalnym. Partner nie zajmuje się jej dzieckiem. Czy wystarczy, że podatniczka jest rozwódką, aby złożyła PIT jak samotny rodzic?

Czy praca dziecka wyłącza korzystne rozliczenie podatkowe

Ojciec wychowuje samotnie 19-letniego syna. Otrzymuje on zasiłek pielęgnacyjny. Dodatkowo syn pracował w wakacje i zarobił ok. 4 tys. zł. Czy ojciec straci możliwość rozliczenia jako samotny rodzic?

Czy każdy rodzic skorzysta z preferencji w rozliczeniu rocznym

Podatniczka w grudniu 2011 r. rozwiodła się z mężem. Na jej utrzymaniu została dwójka dzieci. Czy zarówno ona, jak i mąż skorzystają z preferencyjnego rozliczenia PIT?

Czy nauka dziecka ma wpływ na zeznanie rodzica

Syn podatnika rozpoczął w październiku 2011 r. studia zaoczne. Czy podatnik w tym momencie przestał być traktowany przez ustawę o PIT jak rodzic samotnie wychowujący dziecko?

Czy rodzaj studiów decyduje o preferencji w PIT

Od trzech lat podatniczka samotnie wychowuje córkę, która właśnie rozpoczęła studia licencjackie. Córka ma 22 lata. Czy forma nauki dziecka wpływa na sposób opodatkowania rodzica?

Czy małżeństwo dziecka wyłączy oszczędność w PIT

Córka podatniczki w sierpniu 2011 r. wyszła za mąż. Niestety nadal pozostaje na utrzymaniu matki. Czy rodzic zostanie pozbawiony preferencyjnego rozliczenia?

Czy preferencję można wykazać w korekcie zeznania

Na początku lutego 2012 r. podatniczka złożyła zeznanie za 2011 r., zapomniała jednak uwzględnić to, że od października 2011 r. samotnie wychowuje dwóch synów. Chce złożyć zeznanie przewidziane dla rodziców samotnych. Czy może skorzystać z preferencji w korekcie zeznania?

Czy każdy dochód z firmy pozbawia korzystnego PIT

Syn podatnika po skończeniu szkoły średniej założył firmę. Świadczy usługi masażu. Studiuje zaocznie. Czy działalność gospodarcza syna wpłynie na PIT ojca?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy fiskus może odebrać preferencje w PIT samotnym rodzicom.