Rozpoczął się właśnie 5. miesiąc, gdy rodzice mogą zatrudniać do opieki nad dziećmi nianie na podstawie umowy uaktywniającej. Do ZUS do połowy stycznia zostało zgłoszonych 5 tys. tego typu umów. W urzędach skarbowych nie można określić skali zatrudnienia w tej formie. Wszystko dlatego, że rodzic podpisujący umowę na opiekę nad dzieckiem nie musi informować o tym skarbówki. Niania dopiero w zeznaniu podatkowym będzie musiała wykazać dochody z tego tytułu.
– Ponieważ niania dochody w zeznaniu wykazuje jako przychody z innych źródeł, ciężko będzie ustalić liczbę osób zarabiających na opiece nad dzieckiem do lat 3 – ocenia Anna Raca z Izby Skarbowej w Szczecinie.

Podpisanie umowy

Umowa z nianią zawierana jest w formie pisemnej między nianią a rodzicem/rodzicami dziecka. Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnia, że jest to umową o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia.
– Do Urzędu Skarbowego w Świebodzinie zgłosiły się 3 podmioty świadczące usługi opieki dziennej nad dziećmi (2 organizacje i 1 osoba fizyczna), a Urząd Skarbowy w Gorzowie Wlkp. odnotował 1 przypadek rejestracji niani w formie jednoosobowej działalności gospodarczej – wylicza Andrzej Pieczko z Izby Skarbowej w Zielonej Górze.
W woj. opolskim odnotowano jeden przypadek zgłoszenia niani do urzędu skarbowego.

PIT od przychodów

Osoby zajmujące się opieką nad dziećmi rozliczają się samodzielnie z podatku dochodowego. Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie podkreśla, że PIT może być przez nie płacony w formie miesięcznych zaliczek bądź wykazany jako dochód w PIT-36.
– Chociaż opieka nad dzieckiem sprawowana jest na podstawie umowy, do której stosuje się przepisy o zleceniu, to osiągane przez nianię z tego tytułu przychody nie stanowią przychodów z działalności wykonywanej osobiście – zastrzega Anna Raca ze szczecińskiej izby skarbowej.
Przychody z umowy cywilnoprawnej zawartej między osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej traktuje się jako przychody z innych źródeł. Opodatkowane są one na zasadach skali PIT (ze stawkami 18 i 32 proc.), a obowiązek rozliczenia podatku ciąży na podatniku osiągającym te przychody.
– Podstawą obliczenia zaliczki na podatek jest dochód, który ustala się jako różnicę pomiędzy uzyskanym w danym miesiącu przychodem a kosztami jego uzyskania – dodaje Anna Raca.
Rodzic dziecka nie jest płatnikiem podatku dochodowego z tytułu zawartej z nianią umowy. Oznacza to – jak podkreśla Maciej Cichański – że nie ciąży na nim obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanego wynagrodzenia ani nie ma obowiązku sporządzenia i przekazania niani lub organowi podatkowemu deklaracji i informacji podatkowych (PIT-11, PIT-4R).

Nianie mają pytania

Mimo że urząd skarbowy nie rejestruje umów zawieranych z nianiami, osoby zatrudniane w tej formie mają wiele wątpliwości dotyczących rozliczeń podatkowych. Krajowa Informacja Podatkowa odnotowała znaczny wzrost telefonów z tej tematyki.

Umowa uaktywniająca jest zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko

– Liczbę pytań można szacować na kilkadziesiąt – stwierdza Andrzej Pieczko.
W Urzędzie Skarbowym Warszawa-Wola ok. 20 – 30 osób pytało o obowiązki przy zatrudnianiu niań.
A jakie problemy mieli podatnicy? Przykładowo klienci Urzędu Skarbowego w Gorzowie chcieli wiedzieć, jakich formalności należy dopełnić w związku z zatrudnieniem niani. Z kolei klienci Urzędu Skarbowego w Żaganiu pytają o sposób opodatkowania i wypełniania zeznania, obowiązek płacenia zaliczek.