statystyki

Fiskus nie zarobi przy odbiorze ścieków

21.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 21.11.2018, 07:42
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że przychód powstaje i że ZWiK musi wystawiać PIT-8C.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że przychód powstaje i że ZWiK musi wystawiać PIT-8C.źródło: ShutterStock

Właściciele nieruchomości, na których znajdują się przydomowe przepompownie, nie płacą PIT o d rekompensaty za prąd zużyty do pompowania nieczystości – orzekł WSA w Warszawie.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK). Planował budowę kanalizacji ciśnieniowej, będącej alternatywą dla grawitacyjnej. Teren był bowiem rozłożysty i ścieki musiały być tłoczone za pomocą pomp. To z kolei wymaga budowy przydomowych przepompowni ścieków.

Zakład podkreślił, że przepompownie będą jego własnością, a nie właściciela nieruchomości. Dodał, że muszą być one zasilane prądem. Prąd miał być pobierany z przyłącza należącego do właściciela nieruchomości. Zakład miał refundować wydatki na ten prąd – ryczałtowo albo na podstawie podliczników. Wątpliwości dotyczyły tego, czy refundacja będzie dla właścicieli domów przychodem. Gdyby tak było, to zakład musiałby im wystawiać PIT-8C.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził, że przychód powstaje i że ZWiK musi wystawiać PIT-8C, a właściciele nieruchomości uregulować podatek. Wyjaśnił, że skoro nie muszą oni płacić za prąd do pompy z własnej kieszeni, to zaoszczędzają na wydatku.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane