statystyki

Koszty podróży służbowej: Jak z programu „Mobilność plus”, to bez PIT

autor: Karina Piątek14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:05
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny potwierdził, że ma tu zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT. Innego zdania był WSA w Łodzi

Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny potwierdził, że ma tu zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT. Innego zdania był WSA w Łodziźródło: ShutterStock

Pieniądze przekazane przez uczelnię pracownikowi naukowemu na pokrycie kosztów podróży i utrzymania w zagranicznym ośrodku naukowym, w ramach programu ustanowionego przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, są zwolnione z podatku tak samo jak diety i inne należności za czas podróży służbowej.

Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny potwierdził, że ma tu zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT. Innego zdania był WSA w Łodzi. Nie zgodził się z podatniczką, że jej zagraniczny pobyt związany z uczestnictwem w programie „Mobilność plus” spełnia przesłanki podróży służbowej.

Podatniczka była zatrudniona na pół etatu na uniwersytecie jako adiunkt naukowy. Wyjechała do Hiszpanii na badania naukowe na podstawie skierowania od pracodawcy. Koszty podróży i pobytu, w tym wyżywienia, sfinansował uniwersytet, a pozyskał je na podstawie umowy zawartej z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Podatniczka uważała, że jej wyjazd należy traktować jako podróż służbową, bo polecenie wyjazdu dostała od pracodawcy, przez cały czas pozostawała w stosunku pracy, miała do wykonania konkretne zadanie służbowe (udział w projekcie badawczym), a odrębna umowa z pracodawcą określała jej obowiązki i czas pobytu w zagranicznym ośrodku naukowym.

WSA orzekł jednak, że trudno w tej sytuacji mówić o realizowaniu polecenia służbowego pracodawcy. Udział w badaniach naukowych wiąże się raczej z rozwojem kariery naukowej podatniczki, zdobywaniem przez nią doświadczenia i wiedzy naukowej – stwierdził.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane