Prokurator generalny Adam Bodnar wręczył w piątek powołania na wyższe stanowiska 11 prokuratorom, których w 2016 r. zdegradował ówczesny prokurator generalny Zbigniew Ziobro "z naruszeniem zasad równego traktowania i niedyskryminacji" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Dążenie do niezależności prokuratury i godności prokuratorów

Podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie, minister sprawiedliwości, prokurator generalny podkreślił, że jego celem jest "przywrócenie niezależności prokuraturze oraz godności prokuratorom".

"Podziękował prokuratorom za ich postawę w ciągu ostatnich ośmiu lat, zwłaszcza za to, że mimo niezasadnej degradacji kontynuowali wykonywanie obowiązków służbowych na rzecz obywateli" - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak, dodając też, że Bodnar wskazał, że "dopiero po 2016 roku w pełni ujawniła się rola niezależnej prokuratury dla demokratycznego państwa prawa".

Również prokurator krajowy Dariusz Korneluk podziękował prokuratorom za ich postawę, podkreślając - jak podał prok. Nowak - że "dziś naprawiane są błędy, które nigdy nie powinny się zdarzyć".

Awans w strukturach prokuratury jako element przywracania godności

W komunikacie przekazano, że PG powołał na wyższe stanowiska 11 prokuratorów. Są to: Sławomir Głuszak, Jan Przybyłek, Anatol Tarasiuk, Krzysztof Wojdakowski i Bazyli Telentejuk na stanowiska prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Białymstoku; Alina Janczarska, Jarosław Onyszczuk i Robert Majewski na stanowiska prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Warszawie; Marek Wójcik i Piotr Skrzynecki na stanowiska prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz Sebastian Rohm na stanowisko prokuratora Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

PK wskazała, że nominacje te stanowią kolejny krok w realizacji deklaracji Adama Bodnara "o przywracaniu godności prokuratorom". Poprzednia uroczystość, podczas której Bodnar wręczał powołania na wyższe stanowiska zdegradowanym prokuratorom, odbyła się 11 marca. Nominacje otrzymało wówczas 21 osób. (PAP)

nno/ itm/