statystyki

Organy państwa muszą ufać ludziom w togach

autor: Szymon Cydzik08.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 08.10.2020, 08:10
Pewien adwokat został prawomocnie skazany przez sądy korporacyjne obu instancji na karę wydalenia z zawodu. Miało to związek ze świadczeniem przez niego usług mimo zawieszenia prawa do wykonywania zawodu (za niepłacenie składek).

Pewien adwokat został prawomocnie skazany przez sądy korporacyjne obu instancji na karę wydalenia z zawodu. Miało to związek ze świadczeniem przez niego usług mimo zawieszenia prawa do wykonywania zawodu (za niepłacenie składek).źródło: ShutterStock

Sądy i prokuratury nie mają ani możliwości, ani obowiązku badania, czy każda osoba występująca w charakterze adwokata ma uprawnienia do wykonywania zawodu – stwierdziła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego.

Pewien adwokat został prawomocnie skazany przez sądy korporacyjne obu instancji na karę wydalenia z zawodu. Miało to związek ze świadczeniem przez niego usług mimo zawieszenia prawa do wykonywania zawodu (za niepłacenie składek). Dodatkowo mecenas zaniedbywał klientów, choć brał od nich pieniądze – nie zawsze stawiał się na rozprawy lub nie składał pism w terminie, unikał też kontaktów z klientami. Nie było to też jego pierwsze przewinienie dyscyplinarne.

Adwokat złożył kasację do Izby Dyscyplinarnej SN, podnosząc zarzuty głównie dotyczące stanu faktycznego. Wskazywał, że nie wiedział o własnym zawieszeniu. Uważał, że powinny to sprawdzić organy państwowe prowadzące sprawę – sąd i prokuratura. Były to w większości argumenty powielone z odwołania od wyroku I instancji.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • wolne w myśleniu sądy(2020-10-09 15:24) Zgłoś naruszenie 71

  Ufać ludziom w togach? BUUHAHAHAHAHA. Chyba mamy epidemię kolejnego wirusa mózgożera. Takim "ludziom w togach" jak te pomocnice Słowika? Adwokaci to niezwykle często jak na rzekomą rękojmię ludzie dziwnie blisko związani z przestępcami. Ufanie adwokatowi to to samo co ufanie przestępcy, którego interesy on reprezentuje.

  Odpowiedz
 • Rzeplinski.(2020-10-08 17:34) Zgłoś naruszenie 54

  Nie ma mowy o jakikolwiek zaufaniu. Tam gdzie ludzie tam wladza i pieniądz demoralizuje. POpatrzcie na Tych karierowiczów co dla stołków orzekli że Ci co pracowali od 15r życia w tym przy promieniowaniu izotopowym ,rtreci i wielu innych ********** dostana emeryturę po 52 latach pracy czyli w wieku 67 r o to jest OK z Konstytucja.Ile ludzi obecnie nie dozywa wieku emerytalnego ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • UBywatel(2020-10-10 11:28) Zgłoś naruszenie 40

  obecnych tzw. "zasłużonych sędziów" potraktować co najmniej jak UBeków, bo to jeszcze gorsza zaraza - dlaczego ? Wyjaśniam niekumatym: sądy razem z prokuraturą "nadzorowali" pracę ubeków, czyli UBecy byli tylko wykonawcami woli STALINOWSKICH sądów. Sądy mamy STALINOWSKIE, bo powołał je w 1944r pośrednio stalin (po ogłoszeniu manifestu PKWN zatwierdzonego osobiście), a bezpośrednio na jego rozkaz NKWD-ziści z ludzi swoich z NKWD lub pewnych komunistów. Ci tzw. młodzi (sędziowie) to ich pociotkowie lub wychowankowie w duchu komunistyczno-stalinowskim, Do dnia dzisiejszego nikt tego stalinowskiego reliktu nie zreformował, ....a społeczeństwo słono im za to płaci.....

  Odpowiedz
 • HALO ZIEMIA...(2020-10-09 17:05) Zgłoś naruszenie 20

  O czym wy piszecie??? Jakie zaufanie. Pełnomocnik przestępcy, którego celem jest uratowanie swojego klienta przed karą, w zasadzie żyjący z przestępczości na analogicznych zasadach co paser (pobieranie zapłaty w pieniądzach pochodzących z przestępstwa i to zazwyczaj ze świadomością, że przestępstwo to jedyny środek utrzymania jego klienta). Racjonalny inaczej prawodawca bije kolejne granice absurdu. Co rusz jakieś doniesienia prasowe o nadzwyczaj zażyłych relacjach adwokatów z przestępcami, a tu wyjazd z jakimś zaufaniem.

  Odpowiedz
 • StAAbrA (2020-10-09 14:48) Zgłoś naruszenie 22

  Przecież to jest jedna rodzina ... , tyle tylko , że jedni zaprzedali się gadom pustynnym , a drudzy tym z puebli skleconych na prawie magdeburskim , a jeszcze inni tym , którzy rozbili swoje tipi na Wall Street , a już o takich , co to tym onucowym z Rublowki usługują , to w ogóle wspomnieć hadko ...

  Odpowiedz
 • zyzio(2020-10-09 20:27) Zgłoś naruszenie 20

  Kontrola najwyższą formą zaufania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj