statystyki

Ulga B+R obejmuje też wynagrodzenia za urlop

autor: Łukasz Zalewski16.12.2019, 16:00
Spór z fiskusem dotyczył wynagrodzenia za czas, gdy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków, bo przebywają np. na urlopie lub zwolnieniu chorobowym.

Spór z fiskusem dotyczył wynagrodzenia za czas, gdy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków, bo przebywają np. na urlopie lub zwolnieniu chorobowym.źródło: ShutterStock

Spółka może zaliczać do kosztów kwalifikowanych wydatki pracownicze również w części dotyczącej wynagrodzenia za czas urlopu i zwolnienia chorobowego – orzekł WSA w Rzeszowie.

Sprawa dotyczyła producenta suplementów diety i innych wyrobów farmaceutycznych, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową.

Na potrzeby tej działalności zatrudnia pracowników, ponosząc wydatki na ich wynagrodzenie: zasadnicze, za czas choroby, za czas urlopu, a także wydatki na ubezpieczenia grupowe. Wszystkie je zalicza podwójnie do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ są to koszty kwalifikowane w rozumieniu przepisów o uldze B+R.

Spór z fiskusem dotyczył wynagrodzenia za czas, gdy pracownicy nie wykonują swoich obowiązków, bo przebywają np. na urlopie lub zwolnieniu chorobowym.

Spółka uważała, że jest to również koszt kwalifikowany. Argumentowała, że przy wykładni art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT trzeba brać pod uwagę art. 128 i inne przepisy kodeksu pracy. Wynika z nich, że pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy z powodu choroby, jak również z tytułu przebywania na urlopie. Wynagrodzenie to wlicza się do należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że spółka nie może zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia za czas, kiedy pracownicy nie wykonywali swoich obowiązków, bo przebywali np. na urlopie lub zwolnieniu lekarskim. Istotne jest to, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania w zakresie prac badawczo-rozwojowych – wskazał organ.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj