statystyki

NSA: Pierwsza decyzja musi zapaść w ciągu 5 lat

autor: Magdalena Majkowska02.12.2019, 17:00

Liczy się data wydania przez organ I instancji decyzji o odpowiedzialności członka zarządu, a nie moment doręczenia – przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny.

Z fikusem spierał się podatnik – były członek zarządu spółki kapitałowej. Kwestionował on skuteczność wydania decyzji o jego odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Podnosił zarzut przedawnienia.

W skardze do sąd u wskazał, że zobowiązanie przedawniło się z końcem 2016 r., natomiast rozstrzygnięcie organu II instancji (dyrektora Izby Administracji Skarbowej), modyfikujące zakres jego odpowiedzialności, zostało wydane w 2017 r.

WSA w Gliwicach uznał jednak, że organ nie popełnił błędu. Sąd wyjaśnił, że nie można wydać decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym powstała zaległość podatkowa, upłynęło 5 lat (art. 118 par. 1 ordynacji podatkowej). W tej sprawie – zdaniem WSA – termin ten został dochowany, ponieważ organ I instancji wydał decyzję o odpowiedzialności członka zarządu, zanim jeszcze upłynął 5-letni okres. Nie ma znaczenia, w jakim czasie została wydana w tej sprawie decyzja organu odwoławczego – orzekł WSA.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj