statystyki

Dom opieki z najwyższą stawką daniny

autor: Łukasz Zalewski19.09.2019, 08:35; Aktualizacja: 19.09.2019, 08:35
Podatek od nieruchomości

Podatek od nieruchomościźródło: ShutterStock

Skoro właściciel domu opieki zajął budynek na prowadzenie biznesu, płaci podatek od nieruchomości według stawki właściwej dla działalności gospodarczej – orzekł NSA.

Chodziło o działalność sklasyfikowaną jako „Pomoc społeczna z zakwaterowaniem dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych” (symbol 87.30.Z. Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Podatniczka zajęła na prowadzenie domu opieki społecznej część działki i budynek mieszkalny. Uważała, że skoro grunt i budynek mają charakter mieszkalny, powinny być objęte niskimi stawkami podatku od nieruchomości, właściwymi dla nieruchomości mieszkalnych. Podkreślała, że w budynku mieszkają pensjonariusze; większość od wielu miesięcy, a niektórzy ponad dwa lata. Jest on więc w całości przeznaczony i wykorzystywany na cele mieszkaniowe. Co więcej, został on zaprojektowany i wybudowany z przeznaczeniem na stały pobyt i zamieszkanie w nim ludzi. Również infrastruktura wokół budynku (alejki, podjazdy, ławki, latarnie ogrodowe) jest typowa dla terenów mieszkaniowych.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • Ip(2019-09-19 10:40) Zgłoś naruszenie 40

    Niezupełnie.Wlascicielka ma moim zdaniem racje.Jest biznes i biznes.Nie ma prawa korzystać ze swojego prawa Ten Kto łamie zasady społeczno gospodarczego itp. Kościół też jest biznesem ,kasuje się za chrzty,itp i co? Jest tak samo traktowany jak w wyroku?

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-09-19 11:55) Zgłoś naruszenie 30

    Od 2004 r nie ma domów POMOCY SPOŁECZNEJ...jest TYLKO interes.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj