statystyki

Nie tylko bezpośrednie dowody mogą potwierdzać zmowę przetargową

autor: Sławomir Wikariak18.09.2019, 18:00
Jakie okoliczności przesądziły o zmowie?

Jakie okoliczności przesądziły o zmowie?źródło: ShutterStock

Do potwierdzenia zmowy przetargowej wystarcza ciąg przesłanek takich jak znajomość przedsiębiorców, wspólny czas złożenia ofert, wypełnienie ich jednakowym charakterem pisma czy zamiar wzajemnego podwykonawstwa. Nawet jeśli żadna z nich nie przesądza o zawiązaniu porozumienia, to wspólnie mogą już to robić – uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chodzi o przetarg na utworzenie pasów przeciwpożarowych na terenie poligonu jednej z jednostek wojskowych. Wpłynęły w nim cztery oferty, przy czym trzy zostały złożone przez firmy, które wzajemnie powoływały się na swoje zasoby i miały być względem siebie podwykonawcami. Oferty różniły się cenowo. W najkorzystniejszej brakowało dokumentów potwierdzających brak zaległości w opłacaniu podatków i składek ZUS. Wykonawca nie uzupełnił tych braków. W tej sytuacji zamawiający musiał wybrać kolejną, dużo droższą ofertę. Zachowanie przedsiębiorców wzbudziło jego podejrzenia, dlatego powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o możliwości zmowy przetargowej. Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK potwierdziło zawiązanie nielegalnego porozumienia, które miało wpłynąć na wyniki przetargu i zakończyło się nałożeniem kar finansowych na wszystkie trzy firmy (od 2,8 tys. zł do 4,6 tys. zł).

Jeden z przedsiębiorców odwołał się od tej decyzji do SOKiK. Podkreślił, że każdy z ukaranych zaprzeczył, by uzgadniał cenę, zaś żadna z pozostałych poszlak nie może być uznana za dowód potwierdzający zmowę.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • oszukany(2019-09-20 20:30) Zgłoś naruszenie 20

    Mnie interesuje zmowa przy nadawaniu reklam w TV,wszystkie programy nadają równocześnie by nie zmieniać kanału i pobierają pieniądze od reklamodawcy i widza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj