Użytkownicy sieci w naszym kraju otwierając fałszywe maile infekują swoje urządzenia niebezpiecznym programem szyfrującym dane. Za odzyskanie informacji cyberprzestępcy żądają okupu w wirtualnej walucie.

Szkodliwy Trojan pod nazwą Locky, który za pośrednictwem phishingu szyfruje dane użytkownikom sieci, aktywnie rozprzestrzenił się w ponad 100 krajach na całym świecie. Ofiary, od których cyberprzestępcy próbują wyłudzić okup za odzyskanie zaszyfrowanych danych, zostały zlokalizowane także w Polsce – informuje firma Kaspersky Lab.

Eksperci zlokalizowali ofiary trojana Locky w 114 krajach. Najwięcej ataków odnotowano w takich krajach jak Niemcy, Francja, Kuwejt, Indie, Chiny, Afryka Południowa, Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania i Meksyk. Próby infekcji wystąpiły także w Polsce.

Ofiary trojana Locky otrzymują sfałszowane wiadomości e-mail, które mogą zawierać np. rzekome faktury lub potwierdzenia wykonania płatności. Większość e-maili jest napisana w języku angielskim, jednak zdarzają się także wysyłki dwujęzyczne. Gdy ofiara uruchomi załączony dokument, szkodliwy skrypt pobiera trojana i uruchamia go.

Po zaszyfrowaniu plików na komputerze, trojan wyświetla żądanie okupu od cyberprzestępców, kończy działanie i usuwa swój kod z zainfekowanego systemu.

Żądanie okupu wyświetlane na komputerze ofiary zawiera odnośnik do strony przygotowanej przez cyberprzestępców, na które użytkownik może się dowiedzieć, w jaki sposób zapłacić okup (atakujący preferują walutę Bitcoin), by otrzymać program, który odszyfruje dane.

Jak zabezpieczyć się przed tym trojanem?
- nie otwieraj załączników w wiadomościach e-mail pochodzących od nieznanych nadawców,
- regularnie wykonuj kopię zapasową swoich plików i przechowuj kopie na wymiennych nośnikach pamięci lub w chmurze — nie trzymaj ich na swoim komputerze ani na nośnikach pamięci, które są na stałe podłączone do komputera,
- zainstaluj skuteczne rozwiązanie bezpieczeństwa wyposażone w technologie ochrony przed oprogramowaniem ransomware,
- regularnie instaluj uaktualnienia baz danych rozwiązania bezpieczeństwa, systemu operacyjnego oraz innego oprogramowania zainstalowanego na komputerze.Źródło: Kaspersky Lab