Programy do rozmów w sieci są coraz częściej atakowane przez cyberprzestępców. Producenci będą blokować aplikacje poprzez wprowadzanie szyfrowania komunikacji.

Większość użytkowników internetu traktuje kanały komunikacji online jako niepewne, a mimo to wciąż regularnie ich używa, także do rozmów na tematy prywatne. Takie są wyniki badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.

Co więcej, niemal 17 proc. ankietowanych przyznało, że co najmniej raz użyło narzędzia komunikacji elektronicznej do wysłania wrażliwego zdjęcia lub filmu. Częściej zdarzyło się to mężczyznom (21 proc.) niż kobietom (13 proc.). Im młodszy użytkownik, tym częściej wysyła przez internet pliki natury osobistej — jest to największa grupa badanych (23 proc.), którym zdarzyła się taka sytuacja w wieku 24 lat lub wcześniej.

„Oczywiście nie twierdzimy, że ludzie powinni przestać używać komunikatorów internetowych; chcemy jednak przypomnieć, że podczas wymieniania się informacjami przez internet wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Na przykład nie należy w ten sposób omawiać poufnych tematów, ponieważ internet pamięta wszystko; nie warto także korzystać z kanałów komunikacji znanych z tego, że nie są bezpieczne (publiczne sieci Wi-Fi), gdyż dane mogą zostać przechwycone. Ważne jest także, aby użytkownicy rozważnie wybierali narzędzia online do rozmów prywatnych i korzystali tylko z tych urządzeń, które są zabezpieczone mocnym hasłem i skutecznym produktem typu internet security” — powiedział Petr Aleszkin, szef działu marketingu konsumenckiego na obszar rynków wschodzących, Kaspersky Lab.

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że komunikator WhatsApp wprowadził pełne szyfrowanie komunikacji między użytkownikami (end-to-end). Zdaniem ekspertów nie można jednak ulegać hurraoptymizmowi, ani postrzegać komunikatora jako w 100 proc. bezpiecznego. Aby skorzystać z pełnego szyfrowania warunkiem konieczny jest posiadanie przez wszystkich użytkowników najnowszej wersji programu.

- Czy ktokolwiek może wątpić, że tworzenie produktów z coraz lepszymi w ich działaniach zabezpieczeniami czyni świat bezpieczniejszym? Nie sądzę. Dlatego kibicujemy firmom Apple i WhatsApp mających na celu zapewnianie prywatności użytkowników poprzez wprowadzenie pełnego szyfrowania w komunikatorach internetowych – uważa z kolei Aleksander Gostiew , Główny ekspert ds. bezpieczeństwa IT, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab.

Źródło: Kaspersky Lab

Oprac. T.J.