statystyki

Wyciek danych: To może się przydarzyć nie tylko Ashley Madison

autor: Piotr Mikosik, Maciej Rakowski08.09.2015, 10:29; Aktualizacja: 08.09.2015, 11:15
internet, komputer, randki

Klient domagający się zadośćuczynienia pieniężnego nie musi wykazywać bezprawności i winy przedsiębiorcy, który dopuścił do tego, że dane wyciekły z portaluźródło: ShutterStock

Problem: W połowie sierpnia na blisko 40 mln użytkowników Ashley Madison.com padł blady strach. Ujawniono bowiem część ich danych osobowych, które zamieścili w owym serwisie dla osób szukających erotycznych przygód. Jednak obawy operatora portalu Praecellens Ltd. z siedzibą na Cyprze wcale nie są mniejsze niż jego klientów. Wyciek wrażliwych danych wiąże się dla niego nie tylko z zainteresowaniem władz publicznych na całym świecie i groźbą zamknięcia serwisu, lecz także z ogromnymi roszczeniami jego użytkowników. W Polsce sprawa może dotyczyć około 20 tys. osób.

Także inni przedsiębiorcy zadają sobie pytanie: co może czekać podmiot prowadzący działalność w Polsce w wypadku, gdy z prowadzonego przez niego serwisu wyciekną dane użytkowników. Jakiej wielkości roszczeń należy się spodziewać? Jak się zabezpieczyć? Czy przedsiębiorca może dzięki odpowiednim zapisom w umowach i regulaminach ograniczyć swoją odpowiedzialność?

Gdzie są granice odpowiedzialności właściciela portalu?

Przedsiębiorca będący operatorem serwisu społecznościowego czy innego serwisu gromadzącego dane swoich użytkowników jest w świetle ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm.) administratorem danych osobowych bez względu na to, czy ma on siedzibę na terenie Polski, czy poza nią. Ustawa stosowana jest bowiem m.in. do wszystkich podmiotów decydujących o celach i środkach przetwarzania danych osobowych, jeżeli przetwarzają te dane w związku z działalnością zarobkową, bez względu na siedzibę albo miejsce zamieszkania, o ile przetwarzają dane osobowe przy wykorzystaniu środków technicznych znajdujących się na terytorium Polski.

Skoro operator serwisu jest w świetle ustawy o ochronie danych osobowych administratorem danych, to spoczywają na nim przewidziane w niej obowiązki.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • Po "Okraglam Stole", bandyci mieli sie u nas b. do(2015-09-08 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Tajne dzialania zostaly opublikowane, a jakie?
  Polskie lasy w ręce Żydów? Tygodnik "wSieci" ujawnia nowe fakty
  Data publikacji: 2015-09-08 07:00
  Data aktualizacji: 2015-09-08 09:16:00
  Polskie lasy w ręce Żydów? Tygodnik "wSieci" ujawnia nowe fakty
  fot. Filip Blazejowski/FORUM
  Koalicja PO-PSL nieustannie dąży do sprzedaży polskich lasów w obce ręce. Po kilku nieudanych próbach władza podejmuje w tym kierunku kolejne działania. 31 sierpnia rządzący złożyli w Sejmie kolejny projekt nowelizacji prawa w tej materii. Z doniesień tygodnika „wSieci” wynika, że Platforma za wszelką cenę chce umożliwić prywatyzację lasów jeszcze w tej kadencji.
  Chociaż politycy Platformy Obywatelskiej zarzekają się, że popierają narodową własność Lasów Państwowych, to coś zupełnie innego wynika z ujawnionych przez WikiLeaks notatek byłego ambasadora USA w Polsce. Dowiadujemy się z niej, że Donald Tusk oraz Bronisław Komorowski planowali już w 2009 roku sprzedać lasy oraz nieruchomości należące do skarbu państwa, by zarobione w ten sposób pieniądze przekazać Żydom w ramach ich uroszczeń do majątków straconych w wyniku niemieckich działań podczas II Wojny Światowej. 23 stycznia 2009 roku Victor Ashe zapisał, że ówczesny premier oraz marszałek sejmu byli mocno zdeterminowani do załatwienia tej sprawy. Tusk miał nawet naciskać na ministrów sprzeciwiających się międzynarodowej grabieży polskiego majątku narodowego.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane