Wielka Brytania będzie jesienią gospodarzem pierwszego globalnego szczytu, poświęconego sztucznej inteligencji (AI) w celu oceny najważniejszych zagrożeń, związanych z tą technologią - ogłosił w czwartek brytyjski rząd.

Jak przekazano w wydanym oświadczeniu, na szczycie omawiana będzie potrzeba skoordynowanych międzynarodowych działań, mających ograniczyć potencjalne zagrożenia w związku z szybko rozwijającą się technologią. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele ostrzeżeń o niebezpieczeństwach, wynikających z niekontrolowanego rozwoju AI, w tym list ponad 350 czołowych postaci z branży technologicznej, że może ona nawet doprowadzić do unicestwienia ludzkości.

"Sztuczna inteligencja ma niesamowity potencjał, aby zmienić nasze życie na lepsze. Musimy jednak upewnić się, że jest ona rozwijana i wykorzystywana w bezpieczny sposób. Wielokrotnie w historii wymyślaliśmy nowe, zmieniające paradygmat technologie i wykorzystywaliśmy je dla dobra ludzkości. To właśnie musimy zrobić ponownie. Żaden kraj nie może tego zrobić sam. Będzie to wymagało globalnego wysiłku" - oświadczył premier Rishi Sunak.

Informacja o szczycie została opublikowana na kilka godzin przed spotkaniem brytyjskiego premiera w Białym Domu z prezydentem USA Joe Bidenem, podczas którego jednym z tematów ma być właśnie rozwój sztucznej inteligencji.

Nie wiadomo jeszcze, kto weźmie udział w szczycie, ale rząd powiedział, że "zgromadzi on kluczowe kraje, wiodące firmy technologiczne i naukowców w celu uzgodnienia środków bezpieczeństwa w celu oceny i monitorowania najważniejszych zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją".

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ zm/