Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyraził zgodę na przejęcie serwisu Nasza Klasa przez grupę Onet, poinformował Urząd.

„Grupa Onet może przejąć serwis Nasza Klasa. Przeprowadzone postępowanie wykazało, ze koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji" – czytamy w komunikacie. UOKiK ustalił, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na krajowych rynkach reklamy internetowej, gier komputerowych oraz VOD (wideo na żądanie). „Ich udziały nie są jednak na tyle wysokie, żeby koncentracja mogła wpłynąć negatywnie na stan konkurencji, tym bardziej, że na tych rynkach działa wielu przedsiębiorców" – czytamy także.

Główna działalność Grupy Onet.pl polega na prowadzeniu ogólnoinformacyjnego portalu internetowego onet.pl. Ponadto jest właścicielem innych serwisów, m.in. vod.pl, a także oferuje gry komputerowe online. Pod koniec listopada ub. r. Grupa Onet.pl poinformowała o podpisaniu z Excolimp Investemnts (należącą do Rubylight Limited) porozumienia dotyczącego przejęcia serwisu NK.pl (dawniej nasza-klasa.pl), drugiego co do wielkości serwisu społecznościowego w Polsce. Obecnie NK.pl skupia miesięcznie ok. 5,2 mln użytkowników i jest jednocześnie jedną z czołowych platform z grami online w Polsce.Wśród usług oferowanych użytkownikom są m.in. gry online oraz wideo na żądanie.

Dla grupy Onet.pl planowane przejęcie różnicuje i poszerza swoje portfolio. Do tej pory w ramach Onetu działały trzy dedykowane grom serwisy: gry.onet, gryonline.onet oraz grydlaniej.onet. Onet współpracuje z ponad 30 największymi producentami gier (w tym EA, Ubisoft, Wargaming) i oferuje ponad 100 gier.

Grupa Onet.pl jest częścią Ringier Axel Springer Media AG. Należy do niej szereg wiodących polskich przedsięwzięć internetowych, m.in. Onet - największe medium online, serwis randkowy Sympatia.pl, platforma blogowa Blog.pl, lokalizator Zumi.pl, serwis biznesowy Biznes.pl czy serwis video VOD.pl. Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.