Niewielkich rozmiarów komputery dla przedsiębiorstw mogą więcej. Wystarczy tylko odpowiednio dopasować ich możliwości do potrzeb pracowników i wykonywanych zadań. Doskonale wie o tym Lenovo, dlatego warto przetestować możliwości serii ThinkCentre w wersji Tiny. Sprzęt niewielki, ale może naprawdę dużo.
Postępująca miniaturyzacja na świecie widoczna jest także wśród producentów sprzętu komputerowego. Pozwala na całkowitą zmianę dotychczasowego postrzegania firmy, jako wielkiego open space’u z setkami biurek. Miniaturowe komputery zmieniły i jeszcze zmienią biura w bardziej przyjazne miejsca pracy. Będzie oszczędnie i efektywnie. Nowocześnie i ekologicznie. Trend miniaturyzacji komputerów to niewątpliwe pochodna pracy zdalnej. Producenci wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu i dostosowują kształt komputera do oczekiwań użytkownika.
Małe komputery zyskują uznanie? Historia faktycznie zatacza koło. Za jeden z najstarszych komputerów na świecie uważa się amerykański sprzęt pod nazwą ENIAC. To skonstruowane w latach 40. w USA urządzenie mogłoby dziś konkurować gabarytami z niejedną serwerownią czy potężną ciężarówką. Monstrum ważące 27 ton mierzyło 24 metry, a jego wysokość sięgała 3 metrów. Na 140 m2 powierzchni (maszyna była w miarę potrzeby rozbudowywana) urządzenia, stały potężne obliczeniowe szafy z blachy stalowej wypełnione dziesiątkami tysięcy przełączników, przekaźników i oporników.
Na szczęście ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) nie musiał wspierać biur rachunkowych, działów sprzedaży czy pracy analityków. Byłoby to po prostu niemożliwe. Jego głównym zadaniem były oczywiście projekty wojskowe. W ciągu kolejnych dziesiątek lat komputery ze względu na wprowadzanie innowacji technologicznych oraz unowocześnienia produkcji były sukcesywnie zmniejszane. Nastąpiła rewolucja miniaturyzacyjna podzespołów, co pozwoliło na nowe otwarcie dla maszyn obliczeniowych. Trafiły do biur, urzędów a w końcu także do domów.
Szybko okazało się, ze o ile komputery posiadające niewielką moc obliczeniową dobrze radzą sobie z prostymi programami, o tyle biznes i nauka potrzebują znacznie więcej. Postępująca miniaturyzacja nie została zastopowana, natomiast dużej mocy obliczeniowej urządzenia działające w ośrodkach naukowych i firmach technologicznych znów zajmują potężne przestrzenie. Wszystko to przez konieczność zwielokrotnienia ich mocy. Takich możliwości jak uniwersytety techniczne czy też koncerny nie mają zwykłe firmy, a moc obliczeniowa także jest dla nich ważna. Tymczasem powierzchnie biurowe się zmniejszają, ponieważ rosną koszty wynajmu i eksploatacji.
Jednym z kluczowych aspektów prowadzenia biznesu jest oszczędność, czyli ograniczenia kosztów. Wiele firm decyduje się dziś na zmniejszenie powierzchni biurowej. Ponadto obecna sytuacja dodatkowo zmusiła setki milionów ludzi do pracy zdalnej z domu czy też innych biur coworkingowych. Efekt? Trzeba było tym ludziom albo zapewnić bezpieczną pracę w biurze, albo sprzęt do domów. Najprostszym rozwiązaniem są komputery przenośne. Problem w tym, że są zazwyczaj drogie, natomiast tańsze wersje nie spełniają wymagań wysokiej efektywności pracy. Firmowe komputery stacjonarne w domach prywatnych? To absurd, nie tylko ze względu na koszty energii czy kwestie napraw lub bezpieczeństwa.
Poza tym duże obudowy odchodzą do lamusa firmy i pracownicy poszukują rozwiązań innowacyjnych. Przykładem małego komputera stacjonarnego zaprojektowanego z myślą o wielkich zadaniach jest np. ThinkCentre M75q 2. generacji. Niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieści się w prawie każdej przestrzeni, a potężna wydajność procesora umożliwi sprawną i szybką pracę. Jednostka centralna ma pojemność zaledwie około 1 litra. To niewiele więcej niż średniej wielkości książka na półce.
Przewagą rozwiązania od Lenovo jest modułowość, która znacząco zmniejsza koszty i przestrzenie do pracy. Komputer można zintegrować ze specjalnie stworzonym w tym celu, modułowym monitorem ThinkCenter Tiny-in-One o przekątnej 24 cali od Lenovo, który został wyposażony w bezramkowy, dotykowy wyświetlacz IPS ze specjalną powłoką przeciwodblaskową. W ten prosty sposób można otrzymać pełnowartościowy komputer all-in-one i zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca na blacie biurka.Jedną z największych zalet M75Q Gen 2 Tiny , którą można od razu zauważyć, jest jego waga. To tylko 1,32 kilograma, czyli w zasadzie tyle, ile ważą niewielkie, ultralekkie laptopy najnowszej generacji. Łatwo można go przenieść z miejsca na miejsce. To niezwykle przydatne w momencie kiedy firma zmienia siedzibę lub pracownik musi „wziąć pracę do domu”. Kolejna ważna kwestia to możliwość podłączenia komputera nawet do trzech monitorów.
Urządzenia Lenovo ThinkCentre w wersji Tiny mają jednak do zaoferowania o wiele więcej. Małe gabaryty mogą wiele osób wizualnie zrazić, ze względu np. na kwestię dostępów i kompatybilności. Nie trzeba się o to martwić, ponieważ komputer Lenovo jest naszpikowany gniazdami i złączami. Mowa między innymi o USB-C 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, gnieździe słuchawkowym i mikrofonowym. To z przodu, ponieważ z tyłu jest wejście zasilania, dodatkowe 2 porty USB, port HDMI, a także np. dwa otwory z zaślepkami na dodatkowe gniazda do wyboru.
Ważna jest też możliwość łatwego konfigurowania sprzętu. Model M75q 2. generacji jest łatwy we wdrożeniu, aktualizacji i zarządzaniu. Ma wbudowaną obsługę sterowników do starszych wersji systemów operacyjnych oraz funkcję dostępu bez użycia narzędzi za pomocą funkcji AMD PRO Manageability, która pozwala informatykom na administrowanie całą flotą urządzeń z dowolnego miejsca w firmie. Konfiguracja w kilka sekund wymaga tylko jednej prostej czynności: wsunięcia w tylną kieszeń monitora stacji roboczej. Takie rozwiązanie sprawia, że jest to idealne urządzenie do masowych wdrożeń. Modułowa konstrukcja oznacza też, że komputer i monitor można modernizować oddzielnie.
Urządzenie jest w pełni bezpieczne. Przede wszystkim chroni dane przy użyciu zmodernizowanych rozwiązań ThinkShield. Komputer jest też wyposażony w funkcję AMD Memory Guard, zapewniającą pełne szyfrowanie pamięci w celu ochrony poufnych danych. Podobnie jak większość produktów Lenovo, także i modele z serii Tiny cechuje wysoka wytrzymałość na awarie czy uszkodzenia mechaniczne. Komputery z tej serii zostały przetestowane zgodnie z wojskowymi standardami pod kątem trwałości i odporności na 10 niebezpiecznych warunków.
W biznesie XXI wieku wiele mówi się o ograniczeniu kosztów, zmniejszaniu emisji, niwelowaniu przerw w usługach, przyspieszaniu procesów, automatyzacji, zamianie zarządzani łańcuchem dostaw. Do tego trzeba mieć odpowiednie narzędzia. Dlatego oszczędności w firmie warto rozpocząć od zmiany floty komputerowej na nie tylko bardziej innowacyjną czy też wizualnie mniejszą. Idea jest o wiele bardziej dalekosiężna. Zmienia się biznes, ponieważ zmienia się otaczający nas świat. Dziś praca zdalna jest już standardem, a w przyszłości być może będzie koniecznością. Odpowiednie przygotowanie i wyposażenie pracowników to obowiązek pracodawcy.
Należy pamiętać, że trendy, jakie się pojawią na rynku to odpowiedź na potrzeby firm. Warto wyprzedzać te trendy a jeśli się to nie uda, to za nimi podążać.
https://www.lenovo.com/pl/pl/desktops/thinkcentre/m-series-tiny/ThinkCentre-M75q-Gen-2/p/11TC1MTM7G2