Podczas konferencji Apple w Yerba Buena Center w San Francisco, Tim Cook zapowiedział powstanie nowego smartfona firmy - iPhone'a 5.

Nowe urządzenie będzie miało większy - 4-calowy ekran, ale będzie cieńsze i o 20% lżejsze od poprzednika.

Nowy iPhone jest wykonany w całości z aluminium i szkła.

Wyświetlacz będzie wyposażony w technologię Retina. W wyświetlacz został wbudowany czujnik dotykowy, więc obraz na ekranie jest ostrzejszy. Rozdzielczość nowego ekranu to 1136x640 pikseli, przy współczynniku 326 ppi.

Kolejną nowością w nowym iPhonie jest zastosowanie bardzo szybkiej technologii do łączności bezprzewodowej: HSPA+, DC-HSDPA i LTE.

IPhone 5 będzie pracował pod kontrolą nowego procesora - Apple A6. Jak stwierdził Tim Cook, jest dwa razy szybszy od poprzednika. Nowy iPhone ma gwarantować "pełną konsolową jakość" w przypadku gier.

Bateria ma wystarczyć na korzystanie przez 8 godzin z sieci 3G lub LTE, 10 godzin nz WiFi, 10 godzin oglądania wideo, 40 godzin słuchania muzyki i 225 godzin czuwania.

Nowa kamera będzie miała matrycę 8Mpix (3264x2448). IPhone 5 pozwala na robienie zdjęć panoramicznych. Także zdjęcia wykonawane przy słabym oświetleniu będą lepszej jakości. Kamera posiada szafirową, zewnętrzną soczewkę, która zapobiegnie zarysowaniom. Zdjęcia będą wykonywane o 40% szybciej.

Nowy iPhone będzie wyposażony w trzy mikrofony: przedni, tylny i dolny. Poprawione zostały również głośniki, które są o 20% mniejsze od poprzednich.

IPhone 5 będzie działał pod kontrolą iOS 6.

Nowy smartfon w sklepach (w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Australii, Japonii, Hongkongu i Singapurze) pojawi sie 21 września. W pozostałych krajach - tydzień później. W USA w ofercie abonamentowej za iPhone'a 5 zapłacimy 199 dolarów (16GB), 299 dolarów (32GB) lub 399 dolarów (64GB).