statystyki

Sztuczna inteligencja jest rasistką. Nie zważa na poprawność polityczną

autor: Jakub Styczyński03.10.2020, 15:30
SI ma być rewolucją porównywalną do wynalezienia elektryczności. Ma zmienić nasze życie na lepsze i gwałtownie przyspieszyć rozwój cywilizacji.

SI ma być rewolucją porównywalną do wynalezienia elektryczności. Ma zmienić nasze życie na lepsze i gwałtownie przyspieszyć rozwój cywilizacji.źródło: DGP

Coraz częstsze użycie algorytmów może prowadzić do dyskryminacji i powielania stereotypów. Im szybciej to pojmiemy, tym większa szansa, że nie staniemy się niewolnikami statystyk. Chce temu zapobiec Komisja Europejska

O dpowiednia diagnoza to podstawa, od której powinno się zaczynać leczenie. Przewidywanie zdarzeń rynkowych i pozostawianie w budżecie rezerwy na możliwe awarie to cechy dobrego menedżera. Szybka reakcja na potrzeby klienta pozwala firmie wyrobić sobie przewagę nad konkurencją, a analiza statystyczna zachowań społecznych może pomóc rządzącym lepiej planować wydatki i wspierać najbardziej potrzebujących obywateli. Te wszystkie zadania może wprawdzie wykonywać sztab doświadczonych ekspertów, ale człowiek – choćby poświęcił na to lata – nie przyswoi sobie tylu treści i danych, ile w krótkim czasie przetworzy maszyna wspomagana tzw. sztuczną inteligencją (SI).

SI ma być rewolucją porównywalną do wynalezienia elektryczności. Ma zmienić nasze życie na lepsze i gwałtownie przyspieszyć rozwój cywilizacji. Tak przynajmniej przekonują informacje prasowe publikowane przez liczne agencje marketingowe. Tyle że wiele firm już od lat wykorzystuje systemy wspomagane SI, a efekty bywają opłakane. Co rusz słychać doniesienia o tym, jak algorytmy w mediach społecznościowych dyskryminują treści przedstawiające mniejszości etniczne oraz promują materiały kontrowersyjne zamiast rzetelnych i sprawdzonych faktów. Maszyny mają też dyskryminować kobiety na rynku pracy, a w Stanach Zjednoczonych – prowadzić do niesłusznego osadzania Afroamerykanów w więzieniach i odbierania biedniejszym rodzinom dzieci.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • future(2020-10-04 14:21) Zgłoś naruszenie 80

  Sztuczna inteligencja opiera sie wylacznie na faktach. To boli lewicowych doktrynerow bo ujawnia jak zaklamane są dogmaty ich nowej swieckiej religii: nie ma roznic pomiedzy rasami i plciami w zakresie inteligencji, poziomu przestepczosci, zdolnosci do tworzenia kultury.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • abcd(2020-10-04 17:05) Zgłoś naruszenie 70

  Czytaj więcej o IQ i o tym, co boli lewactwo: "Murzyni. Czy czarne jest piękne?"

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Pablo(2020-10-07 14:34) Zgłoś naruszenie 20

  Do Herbi, Jak się sprawdziły Twoje lewicowe idee możemy sobie zobaczyć za Stalina i Mao, największych morderców w historii, zwolenników kolektywizacji i wspólnej pracy w kołchozach. Usunęli oni kastę uprzywilejowaną wraz z klasą średnią i ich majątkami i jakoś to biedy i głodu nie zlikwidowało. Ludzie są różni, Rodzą się różni. Równi wobec prawa. Różni wobec predyspozycji i sytuacji. Chcesz żeby człowiek, którego rodzice całe życie oszczędzali i ciężko pracowali i zostawili mu coś na start kolektywizował całość tego majątku bo syn rozpasanych hulaków którzy przewalili majątek miałby gorzej ? Albo leniwy "afroamerykanin" zarabiał tyle co harujący chińczyk ? Dyskryminacja nie jest faktem. Dyskryminacja jest żalem i wymówką.

  Odpowiedz
 • Mikey(2020-10-05 12:30) Zgłoś naruszenie 21

  Widac maszyny sa madrzejsze od bialych defetystow jak autor. Moze niedlugo beda na tyle madre, ze odroznia przyczyny od skutkow.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane