statystyki

Potwierdzanie tożsamości online. Czy dzięki apce e-dowód nabierze wreszcie sensu?

autor: Tomasz Żółciak29.04.2020, 07:38; Aktualizacja: 29.04.2020, 07:39
smartfon, internet, telefon, czytanie

Z 2,7 mln dokumentów czip działa w nieco ponad 1 mln.źródło: ShutterStock

Na początku maja rząd udostępni mobilną aplikację, która umożliwi potwierdzanie tożsamości online z użyciem dowodu osobistego z czipem.

Dowód z warstwą elektroniczną można dostać od marca 2019 r. Przez rok Polacy złożyli ponad 3 mln wniosków o jego uzyskanie i odebrali ponad 2,7 mln nowych dokumentów. Polska musiała zacząć je wydawać, żeby nie oddać 150 mln zł eurofunduszy, ale zaszyty w nich czip z naszymi danymi w praktyce do dziś jest bezużyteczny. Brakuje infrastruktury i usług, do których mógłby zostać użyty.

Ten stan rzeczy lada moment ma się zmienić. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki finalizują prace nad aplikacją mobilną, która ma obsługiwać warstwę elektroniczną dowodu. „Termin wdrożenia aplikacji jest uzależniony od pozytywnego przeprowadzenia pełnego cyklu testów funkcjonalnych, wydajnościowych i bezpieczeństwa. Zakładamy, że aplikacja zostanie udostępniona na początku maja” – podaje resort.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane