statystyki

Potwierdzanie tożsamości online. Czy dzięki apce e-dowód nabierze wreszcie sensu?

autor: Tomasz Żółciak29.04.2020, 07:38; Aktualizacja: 29.04.2020, 07:39
smartfon, internet, telefon, czytanie

Z 2,7 mln dokumentów czip działa w nieco ponad 1 mln.źródło: ShutterStock

Na początku maja rząd udostępni mobilną aplikację, która umożliwi potwierdzanie tożsamości online z użyciem dowodu osobistego z czipem.

Dowód z warstwą elektroniczną można dostać od marca 2019 r. Przez rok Polacy złożyli ponad 3 mln wniosków o jego uzyskanie i odebrali ponad 2,7 mln nowych dokumentów. Polska musiała zacząć je wydawać, żeby nie oddać 150 mln zł eurofunduszy, ale zaszyty w nich czip z naszymi danymi w praktyce do dziś jest bezużyteczny. Brakuje infrastruktury i usług, do których mógłby zostać użyty.

Ten stan rzeczy lada moment ma się zmienić. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i Centralnym Ośrodkiem Informatyki finalizują prace nad aplikacją mobilną, która ma obsługiwać warstwę elektroniczną dowodu. „Termin wdrożenia aplikacji jest uzależniony od pozytywnego przeprowadzenia pełnego cyklu testów funkcjonalnych, wydajnościowych i bezpieczeństwa. Zakładamy, że aplikacja zostanie udostępniona na początku maja” – podaje resort.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane