Kiedy prowadzisz niewielki biznes – nieważne czy to kawiarnia, zakład fryzjerski czy firma budowlana – jedno jest pewne: potrzebujesz dobrego dostępu do internetu. Bez względu na branżę, w której działasz, to właśnie pewne łącze i niezakłócony przesył danych będą jedną z podstawowych rzeczy, które wpłyną na jakość Twojej pracy. Witryny internetowe, e-sklepy, e-urzędy, e-faktury, media społecznościowe – to wszystko jest dziś zwyczajną częścią prowadzenia biznesu i trudno bez dobrej oferty usług telekomunikacyjnych wyobrazić sobie skuteczne prowadzenie firmy. Dzięki dostępowi do internetu reklamujemy się, płacimy rachunki, kupujemy sprzęt i usługi, rekrutujemy pracowników, rozmawiamy z klientami, załatwiamy sprawy urzędowe…

Według danych pochodzących z badań firmy Kantar Polska zrealizowanych w grudniu 2018 r. wśród małych i średnich firm na zlecenie Orange. Wśród najmniejszych firm najczęściej reprezentowany jest handel (37 proc.), następnie przedsiębiorstwa przemysłowe albo budowlane (32 proc.), na trzecim miejscu – usługowe (31 proc.). Niezależnie od branży, dla zdecydowanej większości właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, korzystanie z internetu to codzienność: to tam robią zakupy (63 proc.), zdobywają informacje i spędzają wolne chwile na rozrywce (54 proc.). Widać wyraźnie – i potwierdzają to wyniki owych badań – że niezawodność w dostępie do usług telekomunikacyjnych oraz jasna i przejrzysta oferta to bardzo ważne aspekty przy podejmowaniu decyzji o wyborze operatora.

Przedsiębiorcy, ze względu na dużą konkurencję, ale również własną pomysłowość i chęć pokazania swoich usług z jak najciekawszej strony, wpadają na niezwykłe rozwiązania. Właścicielka kawiarni może zapewnić stabilne łącze wszystkim klientom, przedszkolanka gwarantuje rodzicom wgląd w to, co ich pociechy robią w ciągu dnia, sprzedawca aut nie musi już redukować oferty wyłącznie do zdjęć, ale dla każdego samochodu przygotowuje osobną prezentację. To wszystko jest możliwe dzięki stabilnemu łączu, a stabilność najlepiej potrafi zagwarantować światłowód.

Czym właściwie jest światłowód?

To przewód z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, którego budowa pozwala na wykorzystanie światła jako nośnika informacji. Brzmi jak science fiction? Science – owszem, fiction – zupełnie nie. To technologia, która zrewolucjonizowała rynek usług telekomunikacyjnych, ponieważ pozwala na przesyłanie danych z nieosiągalną do tej pory prędkością. Obecnie jest to zdecydowanie najlepszy i najpewniejszy sposób transmisji danych.

Dlaczego najpewniejszy? Sygnał dostarczany w ten sposób jest odporny na zakłócenia takie jak zaburzenia elektromagnetyczne czy warunki pogodowe. Co więcej, techniczne parametry kabla światłowodowego gwarantują, że przesył będzie bezawaryjny nawet po wielu latach użytkowania – po prostu są to znacznie lepsze pod względem zastosowanych materiałów i technologii odpowiedniki kabli miedzianych.

Oczywiście, można zadać sobie pytanie, gdzie znaleźć dobrą ofertę dla biznesu, która wykorzystuje technologię światłowodu. W przypadku Orange sprawa wygląda bardzo prosto: internet światłowodowy oferowany małym i średnim przedsiębiorstwom to ta sama usługa, którą otrzymuje klient indywidualny. A tych jest już sporo: z superszybkiego internetu światłowodowego korzysta już ponad pół miliona klientów, a w zasięgu są 4 mln domów, mieszkań i biur w 142 miastach Polski (i wcale nie są to tylko te największe miasta).

Światłowód doprowadza się do biura w technologii FTTH (ang. Fiber to the home), przy czym klienci biznesowi zyskują coś jeszcze, co zwiększa funkcjonalność usługi. Przykładem jest stały adres IP albo opcja dzierżawy Smart Wi-Fi Boxa, czyli wzmacniacza sygnału Wi-Fi. Dzięki tej ostatniej opcji, można komfortowo korzystać z internetu w każdym miejscu biura.

Samych opcji, z których można korzystać w ramach oferty przygotowanej w pakiecie ze światłowodem jest zresztą więcej, ale wszystkie realizują podstawowy cel: chodzi o to, żeby prowadzenie małej czy średniej firmy przebiegało łatwiej, bezawaryjnie i aby Internet jako narzędzie pracy, wyzwalał w nas kolejne pokłady pomysłowości i ciekawości świata.