statystyki

Baterie „Made in Europe” powalczą z azjatyckimi

autor: Łukasz Grajewski14.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:12
pomysł, biznes

17 firm zgłosiło Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wstępne wnioski projektów dot. baterii nowych generacji.źródło: ShutterStock

Już ponad 10 państw chce zaangażować się w przewodzony przez Niemcy i Francję plan reindustrializacji naszego kontynentu. Swoją rolę w nim mają też polskie przedsiębiorstwa.

17 firm zgłosiło Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wstępne wnioski projektów dot. baterii nowych generacji. Resort prowadzi rozeznanie, które doprowadzi do udziału polskich przedsiębiorstw w jednym z europejskich konsorcjów tworzących akumulatory napędzające samochody elektryczne.

Podmioty, które ostatecznie wyłoni ministerstwo, będą mogły liczyć na wsparcie ze środków publicznych. Komisja Europejska chce pozwolić na dotowanie przez państwa prywatnych inicjatyw w zakresie ryzykownych i innowacyjnych inwestycji, które mogą wzmocnić globalną pozycję unijnego przemysłu. Takie nadzieje Bruksela wiąże z sektorem e-mobilności.

W rozmowie z DGP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła, że resort będzie próbował ukierunkować plany przedsiębiorstw na recykling baterii. To ważny element w całym cyklu. Europa nie ma złóż metali potrzebnych do produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Ich produkcja w Europie ma być systemem zamkniętym, który odzyskuje surowce ze zużytych baterii.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane