statystyki

Baterie „Made in Europe” powalczą z azjatyckimi

autor: Łukasz Grajewski14.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:12
pomysł, biznes

17 firm zgłosiło Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wstępne wnioski projektów dot. baterii nowych generacji.źródło: ShutterStock

Już ponad 10 państw chce zaangażować się w przewodzony przez Niemcy i Francję plan reindustrializacji naszego kontynentu. Swoją rolę w nim mają też polskie przedsiębiorstwa.

17 firm zgłosiło Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) wstępne wnioski projektów dot. baterii nowych generacji. Resort prowadzi rozeznanie, które doprowadzi do udziału polskich przedsiębiorstw w jednym z europejskich konsorcjów tworzących akumulatory napędzające samochody elektryczne.

Podmioty, które ostatecznie wyłoni ministerstwo, będą mogły liczyć na wsparcie ze środków publicznych. Komisja Europejska chce pozwolić na dotowanie przez państwa prywatnych inicjatyw w zakresie ryzykownych i innowacyjnych inwestycji, które mogą wzmocnić globalną pozycję unijnego przemysłu. Takie nadzieje Bruksela wiąże z sektorem e-mobilności.

W rozmowie z DGP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz mówiła, że resort będzie próbował ukierunkować plany przedsiębiorstw na recykling baterii. To ważny element w całym cyklu. Europa nie ma złóż metali potrzebnych do produkcji akumulatorów litowo-jonowych. Ich produkcja w Europie ma być systemem zamkniętym, który odzyskuje surowce ze zużytych baterii.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane