statystyki

Dużo bardziej niebezpieczne niż marka telefonu jest to, jak go używamy [WYWIAD]

autor: Elżbieta Rutkowska12.03.2019, 07:18; Aktualizacja: 12.03.2019, 07:47
"Kryzys kontrolowany… Planujemy w tym roku takie ćwiczenia. Chodzi o przetestowanie działań opisanych w ustawie. Rozważamy też symulację incydentu międzynarodowego. "

"Kryzys kontrolowany… Planujemy w tym roku takie ćwiczenia. Chodzi o przetestowanie działań opisanych w ustawie. Rozważamy też symulację incydentu międzynarodowego. "źródło: ShutterStock

- Nie chciałbym, aby wydźwięk naszej rozmowy był taki, że obywatele powinni wyrzucić telefony Huawei. Dużo bardziej niebezpieczne niż marka telefonu jest to, jak go używamy- mówi Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Z Huawei czy bez? Jak lepiej wprowadzać w Polsce technologię 5G?

To jest obecnie przedmiotem analizy. Sam fakt jej podjęcia wynika z naszych wątpliwości co do funkcjonowania firmy Huawei. Podobny proces odbywa się zresztą na całym świecie. Pozytywnym aspektem zamieszania z Huawei jest dowartościowanie tematów związanych z cyberbezpieczeństwem: zarówno w kwestiach technicznych, jak i ryzyka uzależniania się od jednego dostawcy. Te zagadnienia stały się w końcu równie ważne jak cena, jakość czy serwisowanie sprzętu.

Jeśli ktoś by zechciał zaatakować naszą sieć 5G, łatwiej byłoby mu działać, gdybyśmy mieli całą infrastrukturę od jednego dostawcy?

Znalezienie luki w jakimś urządzeniu w sytuacji, gdy występowałoby ono w całej sieci, oczywiście znacznie ułatwia atak. Ale raczej chodzi o to, że dywersyfikacja dostawców daje większą pewność ciągłości działania, gdyby coś się działo – także np. w razie przekształceń własnościowych w tej firmie czy w przypadku jej kłopotów.

Co przemawia za wykluczeniem Huawei, a co za współpracą z nimi?

Oceniamy zarówno ryzyko, jak i konsekwencje ewentualnego wykluczenia Huawei. Kwestię ryzyka mamy już dobrze przeanalizowaną. Konsultowaliśmy się w tej sprawie także z innymi krajami. Natomiast badania konsekwencji i rozwiązań alternatywnych wciąż trwają. W tej chwili nie mogę więc ani przesądzić wyniku analizy, ani nawet określić jej trybu. To może być bowiem albo decyzja narzucająca wszystkim uczestnikom rynku pewien sposób postępowania wobec Huawei, sprowadzająca się nawet do zmiany prawa, albo rekomendacje, miękkie sugestie czy indywidualne decyzje podejmowane w każdym przypadku.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane