statystyki

Zawód: cyberprzestępca. Rośnie globalny rynek nielegalnych usług hakerskich

autor: Adam Pawluć21.02.2018, 07:32; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:10
karta, płatności

Za kradzież danych z karty trzeba zapłacić od 2 do 90 dol.źródło: ShutterStock

Rośnie globalny rynek nielegalnych usług hakerskich. Ich wykonawcy dają gwarancje, akceptują reklamacje, a nawet uruchamiają infolinie, tworzą programy partnerskie i łączą się w organizacje.

Według raportu przygotowanego przez Symantec ofiary cyberprzestępstw na całym świecie w 2017 r. straciły niemal trzecią część PKB Polski, czyli 172 mld dol. W 2016 r. kwota ta była o 46 mld dol. niższa. Rośnie także liczba osób, które zostały dotknięte atakami. W 2015 r. było ich 594 mln, rok później 689 mln, natomiast w zeszłym roku już 978 mln. Daje to średni roczny wzrost na poziomie 23 proc., a skok między 2015 a 2017 r., wynosi 65 proc.

Badanie obejmuje jednak tylko indywidualnych użytkowników. W kalkulację nie zostały włączone przedsiębiorstwa czy podmioty publiczne. Według Cybersecurity Ventures, firmy zajmującej się analizą przestępczości wirtualnej, całkowite koszty aktywności cyberprzestępców wyniosły w 2015 r. 3 bln dol. Do 2021 r. kwota ta może urosnąć do 6 bln dol.

Również raport Akamai – jednej z największych firm na świecie odpowiedzialnych za przechowywanie danych i obsługę ruchu sieciowego – potwierdza duży wzrost aktywności w sektorze przestępstw internetowych. W III kwartale 2017 r. doszło do 69-proc. wzrostu w atakach na aplikacje (programy pracujące na zewnętrznym serwerze, których użytkownik nie musi instalować na swoim komputerze, żeby z nich korzystać) w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. W tym samym okresie nie zmieniła się za to bardzo liczba ataków DDoS, czyli tych polegających na wyczerpaniu zasobów informatycznych i zablokowaniu tym samym sieci, serwerów czy komputerów. Wzrosły one zaledwie o 3 proc.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane