statystyki

Zawód: cyberprzestępca. Rośnie globalny rynek nielegalnych usług hakerskich

autor: Adam Pawluć21.02.2018, 07:32; Aktualizacja: 21.02.2018, 08:10
karta, płatności

Za kradzież danych z karty trzeba zapłacić od 2 do 90 dol.źródło: ShutterStock

Rośnie globalny rynek nielegalnych usług hakerskich. Ich wykonawcy dają gwarancje, akceptują reklamacje, a nawet uruchamiają infolinie, tworzą programy partnerskie i łączą się w organizacje.

Według raportu przygotowanego przez Symantec ofiary cyberprzestępstw na całym świecie w 2017 r. straciły niemal trzecią część PKB Polski, czyli 172 mld dol. W 2016 r. kwota ta była o 46 mld dol. niższa. Rośnie także liczba osób, które zostały dotknięte atakami. W 2015 r. było ich 594 mln, rok później 689 mln, natomiast w zeszłym roku już 978 mln. Daje to średni roczny wzrost na poziomie 23 proc., a skok między 2015 a 2017 r., wynosi 65 proc.

Badanie obejmuje jednak tylko indywidualnych użytkowników. W kalkulację nie zostały włączone przedsiębiorstwa czy podmioty publiczne. Według Cybersecurity Ventures, firmy zajmującej się analizą przestępczości wirtualnej, całkowite koszty aktywności cyberprzestępców wyniosły w 2015 r. 3 bln dol. Do 2021 r. kwota ta może urosnąć do 6 bln dol.

Również raport Akamai – jednej z największych firm na świecie odpowiedzialnych za przechowywanie danych i obsługę ruchu sieciowego – potwierdza duży wzrost aktywności w sektorze przestępstw internetowych. W III kwartale 2017 r. doszło do 69-proc. wzrostu w atakach na aplikacje (programy pracujące na zewnętrznym serwerze, których użytkownik nie musi instalować na swoim komputerze, żeby z nich korzystać) w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. W tym samym okresie nie zmieniła się za to bardzo liczba ataków DDoS, czyli tych polegających na wyczerpaniu zasobów informatycznych i zablokowaniu tym samym sieci, serwerów czy komputerów. Wzrosły one zaledwie o 3 proc.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane