działki

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu działki. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące działki.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Grunty pod wodociągi są objęte najwyższą stawką podatku od nieruchomości

  Grunty pod wodociągi są objęte najwyższą stawką podatku od nieruchomości

  Tereny należące do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego są objęte podatkiem od nieruchomości, i to według stawki właściwej dla działalności gospodarczej, nawet jeśli są to działki rolne, leśne i nieużytki – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Jaki: Nigdy nie podpiszę samorządowej karty LGBT

  Jaki: Nigdy nie podpiszę samorządowej karty LGBT

  Nigdy nie podpiszę samorządowej karty LGBT, ale to nie ma znaczenia z samorządowego punktu widzenia, bo chcę prezydentury pragmatycznej, a nie ideologicznej - powiedział w środę kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki.

  czytaj więcej

 • Adwokat: Jakub R. i jego matka mogą wyjść z aresztu za kaucją

  Adwokat: Jakub R. i jego matka mogą wyjść z aresztu za kaucją

  Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w czwartek, że areszt wobec głównych oskarżonych w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną Jakuba R. i jego matki Aliny D. będzie mógł zostać uchylony po wpłaceniu kaucji - poinformował PAP obrońca Jakuba R. adwokat Artur Pietryka.

  czytaj więcej

 • Luka w przepisach o PIT? Podatnik zajmujący się chorym rodzicem nie skorzysta z preferencji

  Luka w przepisach o PIT? Podatnik zajmujący się chorym rodzicem nie skorzysta z preferencji

  Samotny rodzic może uzupełnić PIT z dzieckiem, małżonkowie mogą zsumować swoje dochody przy rozliczeniu, zaś podatnik opiekujący się chorym rodzicem nie skorzysta z preferencji. Tak wynika ze stanowiska Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ws. możliwości wspólnego opodatkowania dochodów.

  czytaj więcej

 • Warszawa: Patryk Jaki poza drugą turą. Kim jest przegrany kandydat PiS? [SYLWETKA]

  Warszawa: Patryk Jaki poza drugą turą. Kim jest przegrany kandydat PiS? [SYLWETKA]

  Opolanin, wiceminister sprawiedliwości, szef komisji, która ujawnia nieprawidłowości w reprywatyzacji w stolicy, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk uzyskał w niedzielnych wyborach - według sondażu IPSOS - 30,9 proc. poparcia.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.; dalej: u.p.o.l.), inaczej niż inne polskie ustawy podatkowe normuje w swojej treści kilka danin. Wspólnym mianownikiem podatków i opłat, których dotyczą przepisy tej ustawy jest to, że stanowią one dochód jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, organami są podmioty kierujące gminami. I w zasadzie w tym miejscu kończą się ogólne podobieństwa.

  czytaj więcej

 • Droga do wygaszenia roszczeń byłych właścicieli

  Droga do wygaszenia roszczeń byłych właścicieli

  Projekt trafił do konsultacji już rok temu i niewykluczone, że etap ten trwałby jeszcze dłużej, gdyby nie to, że równolegle Senat pracuje nad dwiema nowelizacjami, które służą wykonaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących zwrotu nieruchomości zbędnych dla celu publicznego. Te dla odmiany mają ułatwić odzyskiwanie gruntów w niektórych sytuacjach.

  czytaj więcej

 • Odnalezienie testamentu korzystne podatkowo

  Odnalezienie testamentu korzystne podatkowo

  Jeżeli sąd wyda kolejne postanowienie o nabyciu spadku, termin na zgłoszenie dziedziczenia do urzędu skarbowego biegnie na nowo – wynika z wyroków NSA.

  czytaj więcej

 • Właściciele wiatraków przegrali: NSA każe im płacić podatek od całej elektrowni

  Właściciele wiatraków przegrali: NSA każe im płacić podatek od całej elektrowni

  W 2017 r. właściciele farm wiatrowych powinni byli płacić podatek od całej elektrowni, a więc od części budowlanych i technicznych – orzekło 7 sędziów NSA.

  czytaj więcej

 • VAT: Ławka w parku nie oznacza jeszcze, że to teren budowlany

  VAT: Ławka w parku nie oznacza jeszcze, że to teren budowlany

  Możliwość posadowienia m.in. obiektów małej architektury na terenach zielonych nie zmienia ich podstawowego, niebudowlanego przeznaczenia – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Trwa wyścig o surowce. Z sukcesami polskich firm

  Trwa wyścig o surowce. Z sukcesami polskich firm

  Rozwijająca się światowa gospodarka potrzebuje coraz więcej nie tylko gazu i ropy. W wyścigu o kolejne złoża biorą udział także polskie firmy. Często odnoszą na tym polu sukcesy.

  czytaj więcej

 • Gdy skarbówka sprawdza, może być już po uldze

  Gdy skarbówka sprawdza, może być już po uldze

  Decyzja dopuszczająca zabudowę działki nie uratuje przed zapłatą podatku, jeśli zostanie wydana w trakcie postępowania sprawdzającego wykorzystanie ulgi mieszkaniowej – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Rolnik może kupić małą działkę bez PCC

  Rolnik może kupić małą działkę bez PCC

  Zakup gruntów o powierzchni poniżej 1 ha może być wolny od podatku, jeśli w chwili sprzedaży będą one częścią gospodarstwa rolnego prowadzonego przez sprzedawcę i powiększą gospodarstwo kupującego – wynika z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

  czytaj więcej

 • Jeden teren, a wielu użytkowników wieczystych

  Jeden teren, a wielu użytkowników wieczystych

  Gdy nieruchomość ma jednego właściciela, rozgraniczenie między działkami ewidencyjnymi w trybie art. 153 kodeksu cywilnego nie jest możliwe – orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Wynajmujemy miasto na godziny. Woś o książce Dyckhoffa

  Wynajmujemy miasto na godziny. Woś o książce Dyckhoffa

   Czy byliście już w Bilbao? – w środowisku architektów pytanie to stało się w pewnym momencie mantrą. Czy widzieliście to światło? Czy zobaczyliście przyszłość? – pytał dwie dekady temu „The New York Times Magazine”. „Dwadzieścia lat później ta przyszłość nadeszła”, pisze dziś Tom Dyckhoff. I jest daleki od zachwytu.

  czytaj więcej

 • Koniec górki na rynku mieszkań

  Koniec górki na rynku mieszkań

  Ten rok będzie pierwszym od ośmiu, w którym sprzedaż nowych lokali zmaleje. Analitycy prognozują, że tylko na sześciu głównych rynkach (w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu, w Trójmieście, Poznaniu i Łodzi) spadnie o ponad 14 proc., do 62,5 tys. sztuk. Deweloperzy przekonują, że do załamania sprzedaży jeszcze daleko, bo sytuacja od strony popytowej jest zdrowa. A to, co się teraz dzieje, to naturalny cykl charakterystyczny dla branży.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne

e-Booki - elektroniczne poradniki Gazety Prawnej