Na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. W toku prac odrzucono wszystkie poprawki, których wprowadzenia chciały partie opozycyjne.

Ustawa znacząco wpłynie na sposób obliczania odszkodowań za wywłaszczenia i całkowicie zmieni obowiązujący system. Do historii ma przejść obecnie wykorzystywana zasada korzyści, a świadczenia mają być obliczane w odniesieniu do wartości rynkowej nieruchomości. Państwo ma w zamian fundować m.in. bonus w postaci 10 proc. wartości nieruchomości, czyli swoistą rekompensatę za przymusową wyprowadzkę, pozwalającą na pokrycie kosztów przeprowadzki lub koniecznych czynności prawnych.
Nowa ustawa ma związek z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, trzeba jednak podkreślić, że jej rozwiązania obejmą wszystkie przypadki wywłaszczeń, nie tylko pod tę konkretną inwestycję. Wprowadzenie zmian jest uzasadniane przez rządzących koniecznością naprawy systemu w taki sposób, by odszkodowania były sprawiedliwe i nie prowadziły do nadmiernego wzbogacenia. Wielu prawników uważa jednak, że nowe przepisy nie tylko nie spełnią tych celów, lecz także skomplikują system.
Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia Sejmu całkowitego odrzucenia projektu ponownie domagała się Koalicja Obywatelska i Polska 2050, ale wniosek nie uzyskał większości w głosowaniu. Partie opozycyjne wnosiły także o dodanie licznych poprawek, m.in. dotyczących obliczania odszkodowań za lokale mieszkalne. Proponowały także, by w ustawie znalazły się przepisy umożliwiające obywatelom wkroczenie na drogę sądową i domaganie się odszkodowania za straty oraz utracone korzyści. Jedna z poprawek zakładała, że wydanie nieruchomości przez osobę wywłaszczoną miało następować nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od momentu wypłaty odszkodowania. Ostatecznie jednak wszystkie propozycje odrzucono w głosowaniach. Ustawą zajmą się teraz senatorowie.
Jeżeli zmiany zostaną zaakceptowane na kolejnych etapach procesu legislacyjnego, większość przepisów ustawy wejdzie w życie po trzech miesiącach od momentu publikacji w Dzienniku Ustaw. ©℗
Etap legislacyjny
Ustawa przyjęta przez Sejm