W północnej części miasta ceny wyższe od limitu
Z danych portalu RynekPierwotny.com wynika, że limit programu MDM w Katowicach różni się raptem o 1,84% od przeciętnego poziomu cen ofertowych. Warto zaznaczyć, że w przypadku dzielnic południowych i centralnych, średnia cena mieszkań o powierzchni mniejszej lub równej 80 mkw. jest prawie taka sama, jak limit cenowy. O wiele większa różnica występuje natomiast w przypadku dzielnic północnych (12,17%). Obszar ten wydaje się więc znacznie mniej interesujący dla osób pragnących w przyszłości skorzystać z programu MDM, głównie ze względu na wyższy poziom cen, jak i niewielką podaż nowych lokali.
W Katowicach ponad 30% mieszkań spełnia kryteria MDM
Aż 183 mieszkania na katowickim rynku nieruchomości kwalifikują się na starcie programu MDM do dopłat. Jeśli jednak uwzględnimy kryterium przewidziane dla rodzin wielodzietnych (a więc mieszkania o metrażu do 85 mkw.) wówczas okazuje się, że liczba odpowiednich mieszkań wzrasta do 265 – zauważa Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
W chwili obecnej aż 32,91% katowickich lokali o powierzchni do 75 mkw. i aż 47,66% o powierzchni do 85 mkw., kwalifikuje się do programu MDM. O takich wynikach mieszkańcy Warszawy, Wrocławia czy Krakowa mogą jedynie pomarzyć.
Katowicki limit MDM-u częściowo zneutralizował problem wynikający ze stosunkowo niewielkiej oferty rynkowej. Jak widać z poniższej tabeli, liczba nowych mieszkań, które przypadają na 10 tys. mieszkańców jest w Katowicach bardzo niska. Uwzględniając jednak kryteria MDM-u, okazuje się, że katowicki rynek prezentuje się o wiele lepiej. O wiele gorszą relację między liczbą ludności a podażą dotowanych mieszkań notujemy w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W chwili obecnej, na 10 tys. mieszkańców Katowic przypada sześć lokali z dopłatą. Biorąc pod uwagę przyszłoroczne rabaty, wynik ten może ulec jeszcze znaczącej poprawie – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.