statystyki

W małych sklepach wciąż królują limity, by płacić kartą

autor: Jacek Uryniuk27.07.2015, 07:40; Aktualizacja: 27.07.2015, 10:00
Z formalnego punktu widzenia stosowanie ograniczeń kwotowych dla płatności kartami nie jest zabronione.

Z formalnego punktu widzenia stosowanie ograniczeń kwotowych dla płatności kartami nie jest zabronione.źródło: ShutterStock

Niewiedza handlowców i niejasne przepisy to przyczyny tego, że często musimy wydać określoną minimalną kwotę, aby móc zapłacić kartą.

Kartki z napisem „Płatność kartą od x zł” nie zniknęły mimo znaczących obniżek stawki interchange. O ile były uzasadnione kilka lat temu, gdy od każdej płatności sklep musiał oddać 1,6 proc., to obecne 0,2–0,3 proc. nie powinno stanowić problemu.

Ale wielu handlowców stosuje ograniczenia dla płacących kartami. Dowodzą tego wyniki badania instytutu ABR SESTA na niewielkich sklepach ogólnospożywczych. – Badanie przeprowadziliśmy pod koniec czerwca za pomocą aplikacji TakeTask. Jej użytkownicy dostali zadanie, by udać się do dowolnej niewielkiej placówki handlowej niedziałającej pod ogólnokrajową marką, wykonać jej zdjęcie i sprawdzić, czy sklep ten stosuje ograniczenia dla płacących kartami – opowiada Marcin Dobek z ABR SESTA. Z tak przeprowadzonego testu, który objął 100 placówek we wszystkich województwach oraz miejscowościach różnej wielkości, wynika, że w trzech na cztery sprawdzone małe sklepy obowiązują limity płatności kartami. Najczęściej 10 zł.

Zjawisko potwierdza Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. – Dotyczy ono tylko sklepów niezrzeszonych. Nie znam żadnej dużej sieci, która uzależniałaby przyjęcie płatności kartą od wykonania zakupów na określoną wartość – twierdzi Karol Stec z POHiD zrzeszającego sieci super- i hipermarketów.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane