statystyki

Kamery w miejscu pracy nie zawsze są dozwolone

autor: MW10.02.2015, 16:00
W jaki sposób można nadzorować swój zespół? Co jest zgodne z prawem?

W jaki sposób można nadzorować swój zespół? Co jest zgodne z prawem?źródło: ShutterStock

Pracodawca może kontrolować pracowników tylko w zakresie ich zawodowej działalności

Czytelnik: W jaki sposób mogę nadzorować swój zespół? Co jest zgodne z prawem?

Ekspert Ewa Bereszko aplikant adwokacki, kancelaria Wierzbowski Eversheds : Pracodawcy instalują kamery, sprawdzają wiadomości e-mail, billingi połączeń telefonicznych czy ustalają trasy przemieszczania się samochodów służbowych przy wykorzystaniu GPS. Pracodawca musi mieć jednak świadomość, że nie każda forma kontroli jest dozwolona, a kontrola dozwolona musi spełniać określone prawem wymagania.

Pracodawca musi pamiętać, że wszelkie działania powinny być prowadzone z poszanowaniem godności oraz dóbr osobistych pracownika, a kontrolą pracodawcy może być objęta wyłącznie zawodowa działalność pracownika. Zarówno formy monitoringu, jak i wykorzystywane narzędzia muszą być adekwatne do konkretnych sytuacji, a ich wprowadzenie niezbędne dla osiągnięcia prawnie usprawiedliwionych celów pracodawcy. Praktyka pokazuje, że za takie adekwatne działania, uzasadnione interesem pracodawcy będzie uznane przeszukiwanie pracowników zakładu produkcyjnego w celu zapobieżenia kradzieżom mienia, instalowanie kamer przy kasach fiskalnych w supermarketach czy monitorowanie korzystania przez pracownika z internetu w przypadku, gdy ma to wpływ na jakość i terminowość świadczonej pracy. Z kolei jako nieadekwatne i naruszające prawa pracownika uznane zostało kontrolowanie czasu pracy poprzez skanowanie przy użyciu czytników linii papilarnych – takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (1 grudnia 2009 r., sygn. akt I OSK 249/09).

Pracodawca zobowiązany jest do poinformowania pracowników, iż w miejscu pracy został wprowadzony monitoring. Informacja w tym zakresie może zostać zamieszczona w regulaminie pracy lub wewnętrznych regulacjach. Pracodawca powinien określić, jakie obszary działania są monitorowane oraz jakie narzędzia są wykorzystywane w tym celu. Zgoda pracownika na monitorowanie jego aktywności zawodowej nie jest wymagana, natomiast z punktu widzenia interesów pracodawcy warto posiadać dokument potwierdzający, że pracownik o monitoringu został poinformowany.

W praktyce pracodawca często nie jest świadomy, iż w trakcie prowadzenia monitoringu może mieć miejsce przetwarzanie danych osobowych pracowników. O ile nie powinno powodować trudności wykazanie przez pracodawcę, iż dane osobowe zebrane w ramach monitoringu przetwarzane są na podstawie przesłanki prawnie usprawiedliwionego celu, o tyle powinien on mieć świadomość innych obowiązków nałożonych przez przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Pracodawca musi pamiętać, iż zakres zbieranych danych musi być adekwatny do osiągnięcia zakładanych celów, pracownik powinien zostać poinformowany, w jakim celu i zakresie zbierane są jego dane osobowe oraz w jaki sposób zostały pozyskane.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane