Kiedy w 1988 r. Krzysztof Mitura stawiał pierwsze kroki w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych nawet nie przypuszczał, że 25 lat później produkowane przez niego urządzenia będą poszukiwane przez wiele ośrodków przetwórstwa odpadów z tworzyw w kraju i poza granicami. Jedna z jego trzech firm spółka Koltex z Kolbuszowej, jest dziś jednym z najważniejszych krajowych dostawców urządzeń do przemysłowego recyklingu odpadów PP, PE, LDPE, LLDPE, HDPE, PS.
- Na początku lat 90. przede wszystkim importowaliśmy takie maszyny z Niemiec Włoch, Hiszpanii. W Polsce je remontowaliśmy i przerabialiśmy by potem sprzedać. Takie były początki - opowiada Krzysztof Mitura, który prowadzi rodzinny biznes wraz ze swoją córką Moniką i synem Marcinem. - Po kilku latach przyszedł boom na import z Chin, skąd sprowadzaliśmy podzespoły i urządzenia bądź gotowe maszyny produkowane na nasze zamówienie. - Ale polscy użytkownicy mają już dosyć chińskich maszyn - mówi stanowczo nasza rozmówczyni, prokurent spółki Monika Mitura-Maślach.
Czasy się zmieniły teraz kolbuszowska firma postawiła na produkcję własnych maszyn, wykorzystując zdobyte wcześniej doświadczenie oraz stosując autorskie rozwiązania tak by dostosować się do potrzeb rodzimego rynku. Od trzech lat firma z powodzeniem sprzedaje kompletne linie do mielenia, mycia, suszenia i regranulacji odpadów z tworzyw sztucznych. Koncepcje technologiczne są ciągle doskonalone. Obecnie firma prowadzi badania nad innowacyjnym systemem mycia i suszenia płatka foliowego. Są one współfinansowane z funduszy europejskich.
Monika Mitura-Maślach przypomina, że regranulat posiada szerokie spektrum zastosowań , jest używany jako składnik w technologiach rozdmuchu, wtrysku, oraz wytłaczania tworzyw. - Nasze urządzenia z powodzeniem konkurują z podobnymi rozwiązaniami oferowanymi przez europejskie firmy - chwali się nasza rozmówczyni.
Koltex Sp. z o.o. i dwie inne firmy należące do rodziny Miturów (P.P.H.U. Koltex produkujące wyroby z PP: taśmy, pasy tapicerskie, sznurki, tasiemki oraz Koltex Recykling świadczący usługi recyklingu produktów z tworzyw sztucznych) to typowy biznes rodzinny, wykorzystujący obecnie znakomitą koniunkturę w branży eko.
W ostatnich trzech latach sprzedaż podwajała się z roku na rok. Aktualna prognoza na rok 2014 mówi o 22-proc. wzroście - informuje nas Krzysztof Mitura. Dodaje, że firma od dawna zaopatruje nie tylko polski rynek, ale też sprzedaje wiele swoich produktów do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw, a także Czech i Słowacji.
Bardzo dobre perspektywy na najbliższe lata dla branży recyklingu, o czym przekonana jest rodzina Miturów, skłaniają ich do inwestycji w dalszy rozwój firmy. – Jesteśmy w trakcie projektowania infrastruktury technicznej budynku biurowego i rozbudowy hali produkcyjnej. Inwestycje będą realizowane w ciągu najbliższych trzech lat – przedstawia plany Kolteksu Krzysztof Mitura. I dodaje, że w tych inwestycjach spółka opiera się na wypracowanych środkach własnych.
Who is who?
Koltex Sp. z o.o. Kolbuszowa
Właściciele: Krzysztof Mitura, Marcin Mitura i Monika Mitura- Maślach
Branża: maszynowa, urządzenia do wtórnego przetwórstwa odpadów z tworzyw sztucznych