- 90 proc. przedsiębiorców MSP skarży się na opóźnienia w płatnościach; niemal połowa deklaruje w ankietach, że nierzadko ich partnerzy biznesowi wymuszają odległe terminy płatności, a przecież koszty związane z płaceniem po terminie najbardziej obciążają właśnie ten mały biznes, który miewa trudności z płynnością finansową - mówi Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii w rozmowie z Klarą Klinger z DGP.

Wśród najpoważniejszych problemów MSP, przedsiębiorcy z tego sektora wskazują właśnie na problemy z płynnością finansowa czyli terminowymi płatnościami. To dlatego środowisko przedsiębiorców MSP zwróciło uwagę na tę sytuację i poprosiło o interwencję - tłumaczy wiceminister Niedużak. I podkreśla, że jest to działanie niezbędne, bo obecne przepisy są uznawane za zbyt łagodne.

Projekt powstawał we współpracy ze stroną społeczną, choć zaczęto od analizy rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich. We Francji są to kary administracyjne, w Wielkiej Brytanii firmy publikują swoje praktyki płatnicze, itp. Swoje propozycje strona rządowa skonsultowała w formie Zielonej Księgi. - Mamy więc projekt z rozwiązaniami podpatrzonymi w innych krajach plus uwagi które spłynęły w toku konsultacji - mówi Niedużak. I zapowiada trzy najważniejsze zmiany: