statystyki

Koniec banderoli na winach? To nie jest wykluczone

autor: Jakub Styczyński09.05.2017, 08:46; Aktualizacja: 09.05.2017, 08:56
czerwone wino

Część branży winiarskiej domaga się zniesienia barier jej rozwoju w Polsce.źródło: ShutterStock

Ministerstwa rozwoju oraz finansów przyznają, że rozważają zniesienie tego uciążliwego obowiązku. Okazuje się, że nie cała branża jest z tego zadowolona.

Część branży winiarskiej domaga się zniesienia barier jej rozwoju w Polsce. Po spotkaniu, które odbyło się na początku kwietnia, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zgłosił postulaty do Ministerstwa Rozwoju. Zaproponowano m.in.: likwidację uciążliwego obowiązku banderolowania win, uproszczenie systemu kontroli drobnych producentów– rolników, dopuszczenie możliwości tworzenia spółdzielni winiarskich, zniesienie kar za omyłkowe zestawienie wyników sprzedaży w przypadku, gdy ta omyłka nie wpływa na wymiar opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Sugerowano także opracowanie legalnej drogi umożliwiającej sprzedaż wina w internecie. Dziś jego sprzedaż – w świetle orzecznictwa – jest niedopuszczalna.

„W tej chwili Polscy winiarze borykają się z biurokracją, butelki wina są szpecone banderolami. System podatkowy preferuje ogromnych graczy rynkowych kosztem małych rodzinnych podmiotów, sprzedawcy i gastronomia obawiają się surowych kar za najdrobniejszą pomyłkę w dokumentach rozliczenia sprzedaży, a konsumenci wina traktowani są jak pospolici alkoholicy” – pisze ZPP w memorandum do Ministerstwa Rozwoju.

Resort przychylny

Okazuje się, że Ministerstwo Rozwoju dostrzegło te problemy. – Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, w którym wciąż obowiązują banderole na produkty winiarskie – stwierdza Janusz Cieszyński, dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Zauważa, że jest to mocna przesłanka do tego, by rozważyć postulat ZPP zniesienia obowiązku banderolowania importowanego wina.

Dyrektor Cieszyński dodaje, że w resortach finansów i rozwoju trwają intensywne prace nad pakietem nowych rozwiązań dla branży winiarskiej. Projekt nowego prawa ma być przedstawiony już niedługo, jeszcze w II kwartale tego roku, do konsultacji publicznych.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane