statystyki

Koniec banderoli na winach? To nie jest wykluczone

autor: Jakub Styczyński09.05.2017, 08:46; Aktualizacja: 09.05.2017, 08:56
czerwone wino

Część branży winiarskiej domaga się zniesienia barier jej rozwoju w Polsce.źródło: ShutterStock

Ministerstwa rozwoju oraz finansów przyznają, że rozważają zniesienie tego uciążliwego obowiązku. Okazuje się, że nie cała branża jest z tego zadowolona.

Część branży winiarskiej domaga się zniesienia barier jej rozwoju w Polsce. Po spotkaniu, które odbyło się na początku kwietnia, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zgłosił postulaty do Ministerstwa Rozwoju. Zaproponowano m.in.: likwidację uciążliwego obowiązku banderolowania win, uproszczenie systemu kontroli drobnych producentów– rolników, dopuszczenie możliwości tworzenia spółdzielni winiarskich, zniesienie kar za omyłkowe zestawienie wyników sprzedaży w przypadku, gdy ta omyłka nie wpływa na wymiar opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Sugerowano także opracowanie legalnej drogi umożliwiającej sprzedaż wina w internecie. Dziś jego sprzedaż – w świetle orzecznictwa – jest niedopuszczalna.

„W tej chwili Polscy winiarze borykają się z biurokracją, butelki wina są szpecone banderolami. System podatkowy preferuje ogromnych graczy rynkowych kosztem małych rodzinnych podmiotów, sprzedawcy i gastronomia obawiają się surowych kar za najdrobniejszą pomyłkę w dokumentach rozliczenia sprzedaży, a konsumenci wina traktowani są jak pospolici alkoholicy” – pisze ZPP w memorandum do Ministerstwa Rozwoju.

Resort przychylny

Okazuje się, że Ministerstwo Rozwoju dostrzegło te problemy. – Polska jest jednym z ostatnich krajów w Unii Europejskiej, w którym wciąż obowiązują banderole na produkty winiarskie – stwierdza Janusz Cieszyński, dyrektor departamentu małych i średnich przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Zauważa, że jest to mocna przesłanka do tego, by rozważyć postulat ZPP zniesienia obowiązku banderolowania importowanego wina.

Dyrektor Cieszyński dodaje, że w resortach finansów i rozwoju trwają intensywne prace nad pakietem nowych rozwiązań dla branży winiarskiej. Projekt nowego prawa ma być przedstawiony już niedługo, jeszcze w II kwartale tego roku, do konsultacji publicznych.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane