Irlandzki Komisarz ds. Ochrony Danych (DPC) w poniedziałek nałożył 265 milionów euro grzywny na Facebooka. Kara jest wynikiem dochodzenia, rozpoczętego w kwietniu 2021 roku po opublikowaniu danych osobowych 533 milionów użytkowników serwisu.

DPC poinformował w poniedziałek, że zakończył swoje dochodzenie, które rozpoczęło się w kwietniu 2021 roku po opublikowaniu nazwisk, numerów telefonów i adresów e-mail użytkowników Facebooka na internetowych forach hakerskich.

Poniedziałkowa grzywna jest czwartą, jaką irlandzki regulator nałożył na jedną ze spółek należących do koncernu Meta, który jest takżę właścicielem m.in. WhatsAppa i Instagrama. Łączna suma kar nałożonych na spółki należące do konglomeratu Marka Zuckerberga przez DPC wynosi 910 milionów euro - informuje agencja Reutera.

Facebookowi nakazano też podjęcie szeregu działań naprawczych.

We wrześniu 2021 DPC nałożył na WhatsAppa karę 225 mln euro za naruszenie zasad ochrony danych osobowych.

W marcu 2022 roku na koncern Meta nałożono kolejną grzywnę w wysokości 17 milionów euro, również z powodu naruszeń ochrony danych, a we wrześniu irlandzki regulator ukarał Instagrama rekordową grzywną w wysokości 405 milionów euro.

Meta zdecydowała sie odwołać od decyzji dotyczących WhatsAppa i Instagrama, a orzeczenie w tej sprawie uważa się za precedens dla przyszłych dochodzeń dotyczących naruszeń danych - zaznacza agencja dpa.

Reuters przypomina, że DPC jest głównym regulatorem zajmującym się sprawami koncernów technologicznych, takich jak Apple, Google czy Tiktok, ponieważ europejskie siedziby tych firm są zarejestrowane w Irlandii. Obecnie DPC prowadzi 40 otwartych dochodzeń w sprawie tego typu podmiotów, w tym 13 obejmujących Metę.

Jak zaznacza agencja dpa organy ochrony danych państw członkowskich UE współpracowały z władzami Irlandii i zgodził się z ich decyzją.

Facebook poinformował, że analizuje poniedziałkowe orzeczenie.(PAP)

mma/ adj/