Maciej Świrski został wybrany na przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Agnieszka Glapiak została jego zastępcą - poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowy KRRiT Teresa Brykczyńska.

W poniedziałek odbyło pierwsze posiedzenie KRRiT w nowym składzie. Wybrano przewodniczącego Krajowej Rady, którym został Maciej Świrski. Jego zastępcą została Agnieszka Glapiak.

Członkami KRRiT są także: Marzena Paczuska-Tętnik, dr hab. Hanna Karp oraz dr hab. Tadeusz Kowalski.

Maciej Świrski

Maciej Świrski od 2017 r. zasiadał w Radzie Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej jako jej wiceprzewodniczący, a od 2021 r. był jej przewodniczącym. Rada nadzorcza PAP pod jego kierunkiem nadzorowała plan zmian technologicznych i organizacyjnych PAP, wprowadzanie nowych usług dla klientów Agencji, walkę z dezinformacją (serwis Fake Hunter) i aktywizację Polskiej Agencji Prasowej na arenie międzynarodowej.

Od 2006 do 2009 r. Świrski był wiceprezesem PAP, odpowiadając za technologie, finanse i działalność internetową agencji. "W czasie jego kadencji w zarządzie, PAP po raz pierwszy w historii swojego działania jako SSP uzyskała dodatni wynik finansowy" - napisano w sejmowym uzasadnieniu kandydatury Świrskiego.

Świrski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), MBA (Akademia Koźmińskiego). W 2012 r. założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom. Statutowym celem fundacji jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej.

W latach 2016-2018 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. Jest blogerem politycznym (publikuje na Salon24.pl i wPolityce.pl). W sejmowym uzasadnieniu zwrócono uwagę, że Świrski jako pierwszy postawił publicznie kwestię związku pomiędzy wizerunkiem Polski a bezpieczeństwem narodowym w kontekście art. 5 Traktatu NATO i w ramach działań Reduty Dobrego Imienia o tym przypomina.

Agnieszka Glapiak

Agnieszka Glapiak to b. dyrektor CIR, dziennikarka, politolog i urzędnik administracji publicznej. Jest specjalistą w dziedzinie komunikacji społecznej i marketingu politycznego, a także specjalistą w dziedzinie samorządu terytorialnego.

Glapiak to doktorantka Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia MBA, a także podyplomowe studia z zakresu cyberbezpieczeństwa. Utworzyła i prowadzi think tank: Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej, które działa w ramach Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

W administracji pełniła funkcje kierownicze. Była dyrektorem Centrum Operacyjnego MON, gdzie odpowiadała za kreowanie wizerunku MON i Sił Zbrojnych RP oraz za komunikację resortu i Wojska Polskiego. Glapiak była także dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu, kreowała politykę informacyjną rządów trzech premierów. Kierowała również Departamentem Komunikacji Społecznej w MSWiA.

Ma wieloletnie doświadczenie dziennikarskie. W Redakcji Publicystyki i Reportażu Programu TVP1 była współautorką magazynów: "Nasze Państwo", "Polska w Parlamencie" oraz autorką reportaży, m.in. o powodzi z 1997 r. Pracowała w TVP3, gdzie była odpowiedzialna za współpracę z samorządami lokalnymi oraz organizacjami samorządowymi w Polsce. Pełniła też funkcje sekretarza redakcji rolnej i rozrywki w TVP1. Przez cztery lata kierowała Redakcją Audycji Edukacyjnych, Młodzieżowych i Dziecięcych w TVP1. Pracowała też w Sekretariacie Programowym TVP1, gdzie opracowywała raporty i sprawozdania dla KRRiT.

Ma również doświadczenie w prasie drukowanej. Była dziennikarką działu krajowego "Życia Warszawy", publikowała w "Rzeczpospolitej", a także pisała artykuły w prasie lokalnej. Była członkiem Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji składa się z pięciu członków powoływanych na sześcioletnią kadencję, dwóch wyznacza Prezydent RP, dwóch Sejm i jednego Senat. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska