Klub Parlamentarny PiS zgłosił kandydatury Macieja Świrskiego oraz Agnieszki Glapiak na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a posłowie KO - kandydatury Andrzeja Szynola oraz Jędrzeja Skrzypczaka. Kadencja obecnej rady upływa we wrześniu..

W uzasadnieniu kandydatury Macieja Świrskiego przypomniano, że od 2010 roku jest on aktywny społecznie w nowych mediach. Przeprowadził szereg wywiadów ze znaczącymi osobami polskiego życia politycznego, które zamieszczał na prowadzonym przez siebie kanale na Youtube, prowadził też blog. W roku 2012 założył Redutę Dobrego Imienia, fundację, której statutowym celem jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej. Jako pierwszy postawił publicznie kwestię związku pomiędzy wizerunkiem Polski a bezpieczeństwem narodowym w kontekście art. 5 Traktatu NATO i konsekwentnie w ramach działań Reduty Dobrego Imienia o tym przypomina. "Zarówno wyróżniająca wiedza i doświadczenie w zakresie środków społecznego przekazu wskazują, iż Pan Maciej Świrski jest dobrym kandydatem na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji" - napisano w sejmowym druku, w którym grupa posłów Klubu Parlamentarnego PiS uzasadniła swoją kandydaturę.

Kandydatką do KRRiT wysuniętą przez posłów PiS jest też Agnieszka Glapiak, dziennikarka, politolog i urzędnik administracji publicznej. Aktualnie jest dyrektorem Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej, gdzie odpowiada za kreowanie wizerunku MON i Sił Zbrojnych RP oraz za komunikację resortu i Wojska Polskiego ze społeczeństwem. Była m.in. odpowiedzialna za komunikację i współpracę z mediami podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Ma także wieloletnie doświadczenie dziennikarskie w TVP gdzie m.in. przez cztery lata kierowała Redakcją Audycji Edukacyjnych, Młodzieżowych i Dziecięcych, pracowała też w Sekretariacie Programowym TVP 1, gdzie opracowywała raporty i sprawozdania dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kandydaturę Adama Szynola wysunęli posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska. Adam Szynol jest adiunktem w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego (od 2006 roku). Obecnie kieruje w nim Zakładem Dziennikarstwa. We wrześniu 2021 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauk o komunikacji społecznej i mediach na podstawie cyklu publikacji pt. „Transformacja polskich mediów po roku 1989 ze szczególnym uwzględnieniem regionalnej prasy codziennej”. Dr hab. Adam Szynol kieruje Zakładem Dziennikarstwa w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ta sama grupa posłów zgłosiła kandydaturę Jędrzeja Skrzypczaka, medioznawcy, politologa i prawnika, łączącego działalność naukową z potrzebami praktyki. Kandydat kieruje Zakładem Systemów Medialnych i Prawa Prasowego na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, specjalizuje się w polityce medialnej i prawach mediów. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kilku różnych obszarów badawczych. Najważniejszym z nich, jest problematyka funkcjonowania mediów, a w szczególności wolności słowa, factcheckingu, radiofonii i telewizji i tzw. „nowych mediów”, a także prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz prawa prasowego oraz sytuacji mediów publicznych.

We wrześniu kończy się sześcioletnia kadencja członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według przepisów te same osoby nie mogą być powołane na kolejną pełną kadencję.

Dwóch członków KRRiT powołuje prezydent, kolejnych dwóch Sejm, a jednego wybiera Senat, który 3 sierpnia wskazał na to stanowisko dr hab. Tadeusza Kowalskiego, prof. UW. (PAP)

aszw/